Tulipános kert – gyönyörű dal és kép az Autizmus világnapja alkalmából

két férfi színes rajzot tart a kezében

Tulipános kert – gyönyörű dal és kép az Autizmus világnapja alkalmából

Az autizmus világnapjára írt daluk kapcsán beszélgettünk a Tulipános kert alapítójával – Z. Kiss Zalán pedagógus, a Pokolgép gitárosa és egy autista kisgyermek édesapja.

Április 2. az autizmus világnapja, ennek apropóján Z. Kiss Zalán pedagógus, a Pokolgép gitárosa és nem mellesleg egy autista kisgyermek édesapja írt egy dalt, melyhez Vámos Robi készített egy igen kifejező rajzot. A klipben megelevenednek az rajzok, a szöveg is mély tartalmat üzen a társadalmunk számára a mássággal élők elfogadása, a különbözőség szépsége témájában. Zalánék létrehoztak egy közösségi oldalt, Tulipános kert néven. Céljuk az érzékenyítés és a jótékonyság, hiszen a kép árveréséből a Autisták Védőotthonát, egy bentlakásos otthont támogatnak.

Z. Kiss Zalánnal beszélgettem a kezdeményezéséről, a mindennapos tapasztalatairól, melyet autista gyermeke okán megél és átél. Miként tudnánk közelebb kerülni egymáshoz, egymás másságához? Milyen hozzáállás jelentene segítséget az autista gyermeket nevelő szülőknek?

Mi lenne az a 3 legfontosabb üzenet, amit autista gyermeket nevelő szülőként kérnétek a társadalomtól?

Z. Kiss Zalán: Ha kérhetnék, akkor is egy is boldoggá tenne. Jó lenne egy olyan világban élni, ahol a furcsán viselkedő/autista/más gyerekeket is elfogadják. Hogy ne érezzék magukat a családok rosszul a buszon, a boltban vagy a játszótéren. Sokan pontosan azért izolálódnak, mert annyi megjegyzést, rosszalló pillantást kapnak, hogy inkább kerülik az embereket.

Mi segítség kisfiad, Csongor számára és a hasonlóan autizmussal élő gyermekek számára, akár otthon, akár közösségbe vagy az utcán?

Igazi segítség az, ha nem sajnálkozással tekintenek ránk, hanem elfogadóan. Persze az is segítség, ha látják a boltban, hogy szenved a gyerek a sorban állásnál és előre engednek. Ha nem nevelési tanácsokat kapunk, hanem egy kérdést, hogy tudnak-e segíteni.

Mi bánt, zavar Benneteket, ami rossz beidegződésből, helytelen segíteni akarásból származik?

Az egyetlen rossz, hogy ha meghallják az emberek, hogy autista a kisfiam, akkor egyből az Esőember című film főszereplőjével azonosítják, és magyarázkodnunk kell, hogy Ő miért nem tudja megmondani, ha leesnek a fogpiszkálók az asztalról, hogy pontosan hány darabról van szó. Ami viszont egyáltalán nem zavar, sőt kifejezetten jól esik, ha valaki a furcsa viselkedés kapcsán elfogadóan fordul felénk, beszélgetni kezd velünk.

A zene, a művészet hogyan hat Csongira, amit Te képviselsz?

Csongi alapvetően szereti a zenét, volt egy időszak az életében, amikor Mozart Törökinduló című szerzeményét hallgatta/dúdolta egyfolytában. De ami igazán hat rá, az nem a művészetem, hanem az a természetes elfogadás, kiegyensúlyozott család és szeretet ami Őt körül veszi.

Hol és hogyan tudnak bekapcsolódni a Tulipános kert projektbe, támogatni, licitálni a képre?

Elindult Tulipános kert címmel egy Facebook-oldal, ahova feltöltünk egy képet Vámos Robi (Táblácska, Gyémántbogár program) rajzáról, ami a dalhoz készült, és alatta lehet kommentben licitálni április 2-ától. Aki pedig nem tud licitálni, akár adója egy százalékával, vagy bármilyen kis összeggel tudja közvetlenül is segíteni az Autisták Védőotthonát. Ez az intézmény nagyon fontos feladatot lát el, hiszen súlyos autista gyerekeket és felnőtteket gondoznak bentlakásos rendszerben, remélem, hogy közösen tudunk segíteni nekik.

Április 2. az autizmus világnapja
“Szemébe nézz, mégha elfordul tőled
Szeret, szavak nélkül szólít meg téged
Lehet,kicsit máshogy játszik a kertben
De ha nevet, érzed oly szép az élet!”

közösségi oldal: https://www.facebook.com/Tulip%C3%A1nos-kert-959192724276991/

• alapító, ügyvezető

Tibenszky Moni Lisa

2 gyermek édesanyja, újságíró, marketing-kommunikációs szakember, sportmentáltréner, life coach, a Felelős Szülők Iskolája alapító ügyvezetője