6 tipp, hogy jól kezeld a testvérféltékenységet

kisfiú és kislány állnak egy erdőben

6 tipp, hogy jól kezeld a testvérféltékenységet

A féltékeny testvért gyakran félreértik, pedig a féltékenység normális dolog, hiszen minden gyerek azt szeretné, ha a szülei csak rá figyelnének. Épp ezért nagyon nem mindegy, hogy szülőként hogy állunk a kérdéshez.

Testvérek között a féltékenység szinte elkerülhetetlen. Míg az elsőszülött korábban szülei kizárólagos figyelmét élvezte, a testvér érkezésével ezen már osztoznia kell. Amíg a tesó pici, addig nagyon sok olyan helyzet adódhat, amikor elsőbbséget élvez, mert meg kell szoptatni, el kell altatni, vagy épp többet kell neki segíteni, mert még nem olyan ügyes. Amikor már nagyobbak a gyerekek, akkor is számos olyan helyzet adódhat, amikor féltékenyek lehetnek egymásra: lehet az egy szülinap, egy jobb tanulmányi eredmény, vagy bármi más, amikor az egyik középpontba kerül, a másik pedig úgy érzi, hogy kimarad valamiből – írta a Dívány a Psychology Today alapján.

Persze a testvérek rendszerint nagyon szeretik egymást és kötődnek egymáshoz, de mégiscsak osztozkodniuk kell a szüleik figyelmén, és titokban mind arra vágynak, hogy őt szeressék jobban. Éppen ezért fontos folyamatosan a szeretetünkről biztosítani őket.

Fontos, hogy körültekintően reagáljunk

Ha a gyerek az érzéseiről beszél, akkor fontos, hogy körültekintően reagáljunk. Íme néhány tipp, hogy mire figyelj, amikor a féltékenység szóba kerül!

Fogadd el az érzéseit! Mondd el neki, hogy teljesen normális, ha irigy, dühös vagy szomorú.

Köszönd meg neki, hogy megosztotta veled az érzéseit! Fontos, hogy érezze, bármikor bármit megoszthat veled, így tudsz segíteni neki. Egy ölelés és mosoly mindig segít megnyugodni.

Készíts számvetést arról, melyik gyerekre mennyi idő jut! Talán te magad sem vetted észre, hogy mostanában a másikkal (vagy valami mással, például munkával) többet foglalkozol. Szervezzetek közös programot, ami csak róla szól!

A cikk a felsorolás folytatásával és a félreértés veszélyének kifejtésével a Dívány oldalán folytatódik.

  • Felelős Szülők Iskolája

Felelős Szülők Iskolája

A Felelős Szülők Iskolája 2010 óta működő aktív szakmai és civil közösség, mely keretén belül az ideális gyermeknevelésre, az „elég jól” működő családra és a felelős szülői attitűdre keressük a válaszokat.

Tovább

A weboldalon "cookie-kat" ("sütiket") használunk, hogy a legjobb felhasználói élményt nyújthassuk látogatóinknak. A cookie beállítások igény esetén bármikor megváltoztathatók a böngésző beállításaiban.