9 dolog, amit minden szorongó gyermek szülőjének meg kell próbálnia

szőke hajú kislány

9 dolog, amit minden szorongó gyermek szülőjének meg kell próbálnia

A legtöbb szülő hegyeket lenne képes megmozgatni, hogy gyermeke fájdalmát enyhítse. Őrjítő látni gyermekünk aggodalmát olyan dolgok miatt, amik nem is igazán félelmetesek. Azonban kicsinket ezek a helyzetek tényleg valóságos rettegéssel töltik el. Ezt “szorongásnak” hívjuk, és mindannyian jól ismerjük. Nézzük, mivel segíthetjük a szorongó gyereket!

Ahogy a gyerekkel ácsorogsz, várjátok a busz, fiad, Tomi odafordul hozzád: „Nem akarok felszállni. Fáj a hasam. Légyszi, hadd maradjak.” Te pedig arra gondolsz, hogy „Na tessék, már megint.” Az egyszerű, napi rutin ismét kínzó problémává alakult.

Ránézel a gyerekre, látod a szemében az őszinte rémületet. Szeretnéd megvigasztalni, enyhíteni túlzott aggodalmát, amely mindennapjai részévé vált, és amit hatalmas csomagként cipel. Először logikus érveléssel próbálkozol: „Tomi, direkt kerültünk, és azért ezzel a busszal jöttünk, mert ez a sofőr vezet a legbiztonságosabban!” De nem használ. Ekkor megpróbálod megnyugtatni. „Megígérem, hogy minden rendben lesz… Nézz rám! Bízz bennem! Rendben?” Tomi bólint, majd pár másodperc múlva azt suttogja: „Hadd ne kelljen felszállnom…” Ekkor méregbe gurulsz: „Tamás, vagy felszállsz a buszra most azonnal, vagy nagyon megharagszom, és nem használhatod az iPadet egy hétig.” A gyerek úgy néz rád, mint egy gyilkosra. Felszáll a buszra, te pedig nyomorultul érzed magad.

Ismerősen hangzik? Tudd, nem vagy egyedül! – írta a csaladinet.hu.

Az amerikai, elismert életvezetési tanácsadó, Rennee Jain gyerekekkel való munkája során rájött, hogy nincs egységes recept a szorongás feloldására. Van viszont rengeteg olyan, kutatásokon alapuló technika létezik, amelyek segítségével úrrá lehetünk rajta, ezek közül néhány könnyen elsajátítható.

Ötletek a GoZenből

Sajnos az iskolában az ilyen technikák átadására nem fektetnek nagy hangsúlyt. Pedig meg lehet tanítani a gyerekeket arra, hogy ne csak a túlélésre játsszanak, hanem tűzzenek ki életcélokat, találják meg a boldogságot. Anne ezért is alkotta meg a GoZent, ami egy speciálisan a gyerekek szorongásának csökkentésére kidolgozott program.

Alább olvasható kilenc ötlet ebből a programból, amelyet a szorongástól szenvedő gyerekek szülei bátran kipróbálhatnak:

1. Ne nyugtatgassuk a gyereket

A gyermeked szorong. Tudjuk, hogy nincs miért aggódnia, ezért azt mondjuk: „Bízz bennem, nincs miért aggódnod.” Kész, probléma kipipálva. Bárcsak ilyen egyszerű lenne a dolog! Megnyugtató szavaid azonban süket fülekre találnak. A baj nem a hallásával van. Ő kétségbeesetten szeretné meghallani, amit mondasz, de az agya nem engedi meg. A szorongásos periódusban a testében a vegyületek és agyi folyamatok valóságos kavalkádja tombol, a túlélésért küzd. Ennek egyik mellékterméke, hogy a homloklebeny, más szóval az agy logikus gondolkodásért felelős része, várakozó állapotba kerül, amíg az automatizáltabb, emocionális agy átveszi az irányítást. A gyermek számára nagyon nehéz ilyenkor világosan, logikusan gondolkodni, sőt, egyszerű feladatokat elvégezni. Mit kell tenned ahelyett, hogy megpróbálod racionális érvekkel elűzni a szorongását? Próbáld ki a FÉÉE módszert!

Fagyjatok le – álljatok meg, és vegyetek többször mély levegőt. A légzés lelassítása segít az idegrendszer reakciójának visszafordításában.
Érezz együtt – a szorongás félelmetes. A gyermek szeretné, ha megértenéd.
Értékelj – miután a gyerek megnyugodott, próbáljatok megoldást találni.
Engedd el – Engedd el a bűntudatot. Nagyon jó szülő vagy, aki képes gyermekének használható eszközöket adni, hogy az uralja a szorongását.

2. Mutass rá, miért jó aggódni

A szorongás miatt gyermeked valószínűleg úgy érzi, valami nincs rendben vele. Ilyenkor már a szorongástól szorong. Tanítsd meg neki, hogy ennek az érzésnek oka van.

Amikor őseink vadászó, gyűjtögető életmódot éltek, a környezetük tele volt veszéllyel, és a félelem segítségével gyorsan tudtak reagálni a kardfogú tigris támadására. Manapság nem kell ragadozók elől menekülnünk, de az evolúciós örökségünk megmaradt.

Az aggodalom egy védelmi mechanizmus. Egy vészcsengőt nyom meg bennünk, ami segít túlélni a veszélyes helyzetet. Tanítsd meg a gyermekednek, hogy az aggodalom teljesen normális, célja, hogy megvédjen bennünket, időnként mindenki átéli. Néha a szervezetünk téves riasztást küld, de ez a fajta aggódás (szorongás) uralható néhány egyszerű technika segítségével.

3. Keltsd életre a gyermeked szorongását

Mint tudjuk, a szorongásnál nem segít, ha nem veszünk róla tudomást. Azonban, ha életre keltjük, és úgy beszélünk róla, mint valós dologról, az annál inkább. Alkoss a gyermekednek egy szorongó karaktert. A GoZen programban ez “Szorongó Szabolcs” volt. Szabolcs személyesíti meg a szorongást. Agyunk azon részében él, ami megvéd minket veszély esetén. Persze Szabolcs néha elveszíti önuralmát, mikor ez történik, beszélnünk kell vele. Ugyanez az ötlet használható egy plüssfigurával, szerepjátékot is játszhatunk a segítségével.

A szorongás megszemélyesítésének több előnye van. Segít abban, hogy gyermeked félelmetes fizikai reakcióját kevésbé misztikussá tegye. Újraaktiválhatja a logikai gondolkodást, szükség esetén egyedül is kipróbálhatja magán.

4. Tanítsd meg a gyermekedet, hogyan legyen gondolatnyomozó

A szorongás agyunk eszköze arra, hogy megvédjen minket a veszélytől. Hogy biztos legyen abban, hogy éberek figyelünk, gyakran felnagyítja a szorongás tárgyát (például, mikor a botot kígyónak nézzük). Egyes vélekedések szerint a pozitív gondolkodás, csillapítja a szorongását. Mindazonáltal az túlzott aggódás ellenszere nem a pozitív, hanem a helyes gondolkodás. Próbáld ki az R-GY-C módszert:

Ragadd meg a gondolataidat: Képzeld el a gondolataid egy buborékban, ahogy a fejed fölött lebeg, mintha csak egy képregényben lennél. Válaszd ki az egyik szorongó gondolatod, például: „A suliban senki sem szeret.”

Gyűjts bizonyítékokat: Gyűjtsd össze ezt a gondolatot alátámasztó vagy cáfoló bizonyítékokat. Tanítsd meg a gyermekedet arra, hogy ne csak érzelmi alapon ítéljen. Az érzelmek nem tények. (Alátámasztó bizonyíték lehet erre a gondolatra, hogy  „nehezen találtam olyat, aki mellé leülhettem ebédelni.” A gondolatot cáfoló bizonyíték pedig ilyen: „Viki és én együtt csináljuk a házit. Ő a barátom.”)

Cáfolj: A legjobb és legszórakoztatóbb, ha engeded, hogy a gyermeked önmagával vitatkozzon.

A cikk teljes változata és a további 5 módszer a csaladinet.hu oldalon olvasható.

  • Felelős Szülők Iskolája

Felelős Szülők Iskolája

A Felelős Szülők Iskolája 2010 óta működő aktív szakmai és civil közösség, mely keretén belül az ideális gyermeknevelésre, az „elég jól” működő családra és a felelős szülői attitűdre keressük a válaszokat.

Tovább

A weboldalon "cookie-kat" ("sütiket") használunk, hogy a legjobb felhasználói élményt nyújthassuk látogatóinknak. A cookie beállítások igény esetén bármikor megváltoztathatók a böngésző beállításaiban.