A kézírás jelentősége

két kislány rajzol

A kézírás jelentősége

Nemrég tanítónőket kérdeztem meg arról, mennyire problémás terület ma az első osztályosoknál az írás tanítása. Megdöbbentő válaszokat kaptam. Kiderült, hogy az elsős fiúk felének és a lányok harmadának valóságos küzdelem az írás. Van értelme egyáltalán ezzel küzdeni? Szerintem nagyon is!

A tanítókat faggatva azt is megtudtam, írta a Gyereketető oldal szerzője, hogy a szülők és a pedagógusok között nincs egyetértés ebben a témában. Sok szülő ugyanis feleslegesnek gondolja a folyóírás tanulását. És annyiban igazuk is van, hogy a mai digitális világban a legtöbben idejét sem tudjuk, mikor fogtunk utoljára tollat a kezünkbe – magam is billentyűzeten írom e sorokat.

A folyóírásnak azonban nem csupán közvetlen gyakorlati haszna van, azaz nem csak amiatt érdemes írni tanulni, hogy egy lakatlan szigeten laptop vagy tablet nélkül is papírra tudjuk vetni a gondolatainkat (már ha papír és ceruza van nálunk).

Az írás olyan tevékenység, ami a transzferhatások sokaságán keresztül segít a tanulásban, a gondolkodás fejlődésében.

Gondoltad volna például, hogy amikor kézzel írsz egy bevásárlólistát, az agyad 12 területe dolgozik egyszerre és hogy 30 izmod együttes munkájának eredménye, ami a papírra kerül? Ugyanezt leírni billentyűzeten, pláne tableten, jóval kevésbé mozgatja meg az agyat és a testet.

Amikor kézzel vagy géppel írunk, az agyunk finommotoros mozgásért felelős területei eltérően lépnek működésbe. A kézírás során olyan agyi zónák is aktívak, amelyek a gépírásnál egyáltalán be sem kapcsolnak.

Ha kézzel tudunk írni, az olvasás is jobban megy. Egy 2012-es kísérlet legalábbis egyértelmű összefüggést mutatott az olvasási készség és a folyóírás között. Azok a gyerekek ugyanis, akik kézzel tudtak írni, sokkal könnyebben tanultak meg olvasni, mint azok, akik csak gépírni tudtak vagy még az írott betűket sem ismerték.

Biztos lehetsz abban, hogy a kézzel írt lista elemeire sokkal jobban fogsz emlékezni, mint arra, amit a telefonoddal készítettél!

A gyerekek esetében tartsd észben, hogy az írástanulás hosszú, alaposságot és sok gyakorlást igénylő folyamat!

A hibákra fókuszáló pirosozás helyett vesd be a “zöld toll” módszert!

A teljes cikk és számos jó tanács elolvasható a Gyereketető blog oldalán.