A tanulás legjobb módja a fiúk számára: a felfedezés

apuka horgászik a két fiával

A tanulás legjobb módja a fiúk számára: a felfedezés

A fiúknak sok időre van szükségük, hogy felfedezhessék a világ nagy dolgait. Néha ki kell szállniuk a megszokott napi ritmusból, valami mást kell csinálniuk.

Fára mászni, sziklákon ugrálni, vagy egyszerűen csak leülni egy kőre és bámulni a felhőket. Új helyeket, érdekes dolgokat kell keresniük – bízz a fiadban, hagyd, hogy felfedező legyen ő is – erre biztat, s ehhez ad tippeket a sracnevelde.hu-n megjelent cikk.

Hogyan segítsd a felfedezés örömét? Tippek fiús szülőknek

3-5 éves fiúkhoz:

• Engedd, hogy ő maga csinálja, csak akkor segíts, ha már ő kér meg rá!
  • Hagyd, hogy ő keressen érdekességeket, találjon új helyeket, de mindig legyél kéznél, hogy segíteni tudj!
  • Biztosíts elég időt arra, hogy alaposan elmélyedjen az újdonságokban, megnézze az új dolgokat!
  • Adj neki egyszerű dolgokat játszani, hagyd, hogy alkosson belőlük (dobozok, kövek, botok, csövek)!

5-9 éves fiúkhoz:

• Ha már látod, mi érdekli őt jobban, keress hasonló, de kicsit más dolgokat is, hívd fel a figyelmét ezekre is!
  • Vidd gyakran a természetbe, játsszatok felfedezőt, kincskeresőt, hogy jobban megismerje a környezetet! (Kincseket is gyűjthet, amikkel otthon is tud majd játszani.)
  • Biztasd, hogy merüljön el a részletekben, keressen tudnivalókat a gyűjteményéhez! (Például a köveket nagyon sok fiú cipeli haza lelkesen akár az utcáról is. Nézzen utána, milyen kő lehet a kezében, miért érdekes, mitől különleges, mit tartalmazhat!)
  • Használd ki, hogy még a természetes kíváncsisága vezérli! Próbálj eleget tenni a kérésének, hogy minél több kérdésére maga találhassa meg a választ, lehetőleg a gyakorlatban.

10-13 éves fiúkhoz:

• Kezdenek előtérbe kerülni a kortársak (a családdal szemben), segítsd abban, hogy megfelelő társaságot találjon!
  • Egyre jobban belemerülhet a hobbijába. Ha szüksége van hozzá eszközökre, anyagokra, próbáld ezeket biztosítani neki. (Ajándékozáskor a rokonoknak is lehet tanácsolni, hogy a hobbihoz kapcsolódó ajándékokkal lepjék meg a fiadat – kutatóknak mikroszkóp, távcső, ezermestereknek szerszámok, stb.)
  • Ha kérdez, válaszolj a kérdéseire (ha nem tudod a választ, járj utána, vagy járjatok utána közösen)!
  • Ajánlj a figyelmébe újdonságokat, nemcsak a már kiválasztott hobbi létezik a világon! (Ne erőltess rá mást, csak mutass rá, hogy létezik más érdekes dolog is a világon!)

A 0-3 éves kisfiúk és a 14 éven túli nagyfiúk felfedezés-támogatásához ötleteket a Srácnevelde honlapján találsz.