Megtanítod köszönni, kommentelni is tanítsd meg!
Hogyan tudjuk a gyerekeinket felkészíteni a kommentekre, valamint a pozitív vagy a negatív visszajelzések feldolgozására? Bármilyen furcsán is hangzik, a gyerekeinket a kommentelés szabályaira is meg kell tanítanunk, ahogyan megtanítjuk őket köszönni, udvariasan beszélni és késsel-villával enni.
Matusek M. Zsuzsanna internetbiztonsági szakértőt Myreille kérdezte a digitáliscsalad.hu oldalán.
A közösségi médiában és az interneten mindenki elmondhatja a véleményét, érveket lehet ütköztetni és együtt konstruktív megoldásokat lehet találni. Olykor és elméletileg. Az online véleménynyilvánítás szabadsága ugyanis nem csak klassz beszélgetéseket hozott, hanem rengeteg bánatot is. A komment „szekció” gyakran a következmények nélküli, meggondolatlan beszólások, az internetes zaklatás (a cyberbullying) és a trollok nehezen kontrollálható terepe is.
Mit tegyünk, amikor sértő vagy bántó kommentet kap a gyerek?
Matusek M. Zsuzsanna: Meg kell tanítanom a gyereket arra, hogyan kezelje a negatív kritikát, akár valós, akár nem. Ha nem valós, akkor könnyebb a helyzet és könnyebb kezelni, hiszen irigység vagy rosszindulat szülte. Ha valós a kritika, akkor nehezebb a helyzet, akkor azt kell elfogadtatni, hogy változtasson az addigiakon, tanuljon a hibákból és fejlődjön. Ehhez gyakran finomítani kell a bántóan megfogalmazott kritikán, de mindenképpen őszintének kell maradnunk. Szülőként az is feladatunk, hogy a gyerekek elsődleges kritikusa legyünk. Szűrő, aki nagyobb élettapasztalattal és több információval rendelkezik. Egy fotónál jeleznem kell a fotófeltöltés szabályait, de arra is fel kell hívnom a figyelmét, hogy videójában nem használhat fel olyan zenét, amivel megsérti a szerzői jogokat.
Természetes, akárcsak köszönni!
Három egyszerű szabályt érdemes a gyerekeknek és persze, a felnőtteknek is betartani:
- Csak olyat írjon le, ami őt nem bántaná. A kritikát mindig építő jelleggel és kedvesen fogalmazzuk meg.
- Csak olyat írjon le, amit személyesen a másik szemébe is elmondana.
- Fordítsa meg, hogyha ő kapná, neki hogyan esne, és ha neki fájna, inkább ne is írja le.
A gyerekek közötti kommentelésbe, netán kommentháborúba a szülőknek is be kell-e szállniuk? De egyáltalán: mennyit is ér egy lájk? Járj utána, olvasd el a digitáliscsalad.hu cikkét!