A veszteségek, a válás és a gyerek
Singer Magdolna mentálhigiénés szakember, írónő és tanácsadó, „tragikus pedagógus” – ahogy maga mondja. Négy gyerek édesanyjaként is azt állítja, „nagyon-nagyon nehéz jól nevelni a gyerekeket”.
Szeretettel, szeretettel, szeretettel
- Az egyik ilyen sarokkő, a már-már közhelynek ható, mégis kihagyhatatlan igazság, a szeretet. Amely nélkül nincs gyereknevelés.
- A másik a saját hibáink belátásának képessége. Hogy tudjunk akár bocsánatot is kérni a gyerekeinktől, ha elrontottunk valamit.
Érzelmek kifejezése
Fontos, hogy a szülők is kifejezzék egy-egy dologgal kapcsolatos érzelmeiket a gyerekeknek, s az is, hogy hagyjanak teret ugyanerre a gyerekeiknek. Singer Magdolna a gyászfeldolgozással foglalkozik, így nap mint nap szembesül az ennek hiányában fellépő problémákkal.
A mi kultúránkban általában a fájdalmunkkal elbújunk, a gyerekeinknek nem mutatjuk, hogy ezzel is kíméljük őket. Pedig a gyerekeknek szükségük van rá, hogy pl. lássák, anyának is fáj, nem csak neki, ha meghalt a nagypapa.
A gyerek és a gyász
A gyerekek, főként a kisgyerekek, a szülők számára bagatell dolgok elvesztését is gyásszal fogadják, legyen az a kisautó összetörése, vagy a rongyikájuk elvesztése. Az ezek felett érzett fájdalmukat jogosnak kell tartanunk és komolyan kell vennünk, hagyva, hogy kifejezzék érzéseiket.
A gyerek és a válás
A válás komoly traumát okoz a gyerekek számára. Nem maga az elválás ténye jelenti a traumát, hanem a háborúság, amely a számára ugyanúgy szeretett anyja és apja között kialakul – általában. A sérülést pedig az okozza számukra, ha ennek a szülői háborúságnak következtében, különböző lojalitás-játszmákba kell belemenniük. Éppen ezért egy válási folyamatban, mindkét szülőnél prioritást kell élveznie a gyerek szempontjainak. Valószínűleg egy válást nem lehet megúszni egy minimális háborúskodás nélkül, viszont arra kell törekedniük a szülőknek, hogy ez a lehető legrövidebb ideig tartson, aztán mozdítsák elő a megbékélést. Ez a gyerek érdeke, ugyanis. Singer Magdolna tapasztalata szerint, ha így történik, a gyerekek könnyebben és hamarabb teszik túl magukat a szüleik válásán, pláne, ha az elköltöző szülő abba fektet sok energiát, hogy minőségi időt, és igazán jó kapcsolatot építsen ki a gyerekével.