Alapozó terápia (Delacato-módszer): mozgással az értelmi fejlődésért

kislány kötélen mászik

Alapozó terápia (Delacato-módszer): mozgással az értelmi fejlődésért

A hazánkban Alapozó terápia néven ismertté vált Delacato-módszer a mozgás és az idegrendszeri fejlődés alaptételéből indul ki, s a figyelemzavartól a beszédhibákon át a beilleszkedési zavarok terápiájában is alkalmazzák.

A Carl Henry Delacato philadelphiai neurológus és csapata által kidolgozott elmélet arra épül, hogy a mozgás és az idegrendszer fejlődése között szoros az összefüggés, ezért ha valamilyen mozgásformát nem volt a gyereknek módja begyakorolni, azt később pótolni kell. A módszer hazánkban Alapozó terápia néven vált ismertté – írja a csaladinet.hu.

Magyarországon Dr. Marton-Dévényi Éva, Tóth Gábor és Szerdahelyi Márton terjesztették el széles körben Delacato módszerét. Az elmélet szerint az egyedfejlődés a törzsfejlődés útját követi, tehát a gyermek az emberré váláskor lezajlott fejlődési menetet másolja le az első éveiben.

A mozgás és az idegrendszer érése között szoros az összefüggés

Ha valamilyen mozgásformát a gyermeknek nem volt ideje begyakorolni – akár azért, mert kimaradt, akár azért, mert túl hamar követte a következő lépcsőfok, például nagyon korán elkezdett járni, így nem mászott elég ideig – az kihat a későbbi fejlődésre, és akár tanulási nehézségeket és magatartást is okozhat.

A módszer szerint a gyerek a mozgás révén újraél egy korábbi életszakaszt, így hozza be a lemaradását.

Milyen problémák esetén használható az Alapozó terápia?

• Megkésett/hibás/akadozó beszédfejlődés
  • Beszédhiba
  • Diszlexia/diszgráfia
  • Figyelemzavar
  • Enyhe értelmi fogyatékosság
  • Ügyetlen mozgás
  • Rossz tájékozódási képesség
  • Beilleszkedési problémák

Hogyan zajlik a Delacato-torna?

Olvasd el a csaladinet.hu oldalán és nézd meg az Alapozó terápia videóját: