Amit tudnod kell, ha introvertált a gyermeked
Lehet hogy a gyermeked nem pont úgy viselkedik, mint ahogyan azt te szeretnéd: csendesebb, visszahúzódó, nehezebben barátkozik. Hidd el, nem baj, hogy introvertált!
Egy nyitottabb, extrovertált típusú szülőnek nehéz megérteni, ha a gyermekére éppen az ellenkező jellemző: csendes, kevésbé barátkozós, nehezen nyílik meg, nem veszi ki a részét óvodai-iskolai tevékenységekből. Ugyanakkor neki láthatóan semmi baja nincs ezzel. A szülők azonban aggódhatnak, vajon megfelelően fejlődik-e a gyermeke. Természetesen előfordulhat, hogy egy gyermek szorong vagy depressziós, ez azonban szerencsére jóval ritkább mint az, hogy csak csendesebb személyiségtípusba tartozik – írta a babaszoba.hu.
Nézzük néhány fontos tényt, melyeket érdemes észben tartani, ha a te gyereked is introvertált!
Lehet, hogy legszívesebben kivárnád, amikor a gyermeked “megszűnik” introvertáltnak lenni, ennek azonban sajnos meglehetősen kicsi az esélye. Ezek a személyiségjegyek nagy részben genetikailag meghatározottak. Persze a szülői gondoskodás és temperamentum is szerepet játszik abban, hogy egy gyerek introvertált vagy extrovertált, de alapvetően nem lehet teljesen más irányba formálni a kicsiket. Kutatások szerint az introvertáltak és az extrovertáltak agya egy kicsit máshogy működik, például az introvertáltaknál nagyobb az az agyterület, amelyik az absztrakt gondolkodásért és a döntéshozatalért felelős. Vagyis, biológiai oka is van annak, hogy valaki introvertált vagy extrovertált!
Nehezebben alkalmazkodik az új helyzetekhez
Az introvertáltak gyakran szorongóak és idegesek lesznek új környezetben vagy ha új emberekkel ismerkednek meg. Ne várd el a gyerekedtől, hogy boldogan és lelkesen vesse bele magát az új élményekbe, és azonnal összebarátkozzon más gyerekekkel. Lehetőség szerint hagyj neki egy kis időt, hogy megismerkedjen az új helyzetekkel! Például érkezzetek korábban, amikor még kevesebben vannak. Az is jó megoldás lehet, ha hagyod, hogy egy kicsit odébb vonuljon és csak megfigyelőként vegyen részt a tevékenységekben. Egyáltalán nem kell noszogatni, hogy vegyen részt a játékban! El fog jönni az a pillanat, amikor ő dönt így, mert már eléggé biztonságban érzi magát. Szintén segíthet, ha előre megbeszélitek, mi várható, mire számíthat, kikkel fog találkozni, és mit csinálhat, ha úgy érzi túlságosan kimerítette az esemény. Nagyon fontos ugyanakkor, hogy ne vond meg tőle az új élmények lehetőségét azzal, hogy túlságosan óvod.
Kimeríthetik más gyerekek
Míg az extrovertáltakra inkább az a jellemző, hogy társaságban, más gyerekek között feltöltődnek, az introvertáltakat könnyen kimeríthetik a zajos, zsúfolt események. Lehet, hogy a gyereked észre sem veszi, amikor már nagyon elfáradt vagy éppen túlpörgött, ezért neked kell figyelned arra, mikor látod nagyon kimerülteknek. Ilyenkor érdemes egy kicsit eltávolítani őt az események középpontjából.
Meglepő dolgok érdekelhetik
Lehet, hogy gyermeked olyan dolgok iránt érdeklődik, amik neked furcsák vagy szokatlanok: utálja a focit, de rajong a rovarokért… Érdemes azonban minél több lehetőséget adni neki, hogy azzal foglalkozhasson, amit szeret. Lehet, hogy sok gyerek jól érzi magát sportolás közben vagy egy színjátszókörben, de egy visszahúzódóbbnak inkább a művészeti órák vagy a tudományos szakkör jön be. Bármi legyen is ez a kedvelt hobbi, a gyermeked itt megtanulhat együttműködni másokkal, és barátokat is szerezhet – olyanokat, akiknek hasonló az érdeklődési köre és a temperamentuma.
A teljes cikk további tudnivalókkal elolvasható a babaszoba.hu oldalon, ide kattintva.
Felelős Szülők Iskolája
A Felelős Szülők Iskolája 2010 óta működő aktív szakmai és civil közösség, mely keretén belül az ideális gyermeknevelésre, az „elég jól” működő családra és a felelős szülői attitűdre keressük a válaszokat.
Tovább