Az érzelmi intelligencia öt eleme
Talán már nem csak a romantikus regények lapjain elfogadott az a tény, hogy az értelem és érzelem kettőssége minden területen, még az egzakt tudományok esetében is érvényesül.
Edgar Allan Poe, a XIX. század első felében élt, fantasztikus életművet maga után hagyó amerikai költő ezt írta:
„Ha szeretném kideríteni, mennyire jóságos vagy gonosz valaki, vagy épp mit gondol abban a pillanatban, igyekszem saját arckifejezésemet minél pontosabban az övéhez igazítani, aztán pedig várom, milyen gondolatok vagy érzések támadnak a fejemben vagy szívemben, amelyek leginkább megfelelnek annak a kifejezésnek.”
De miért kell egyáltalán belelátni valakibe, miért kell megértenünk egymást és miért kell egyáltalán törődni egymással, kommunikálni, ha nincs hozzá kedvünk, miért nem élhetünk másoktól függetlenül – tette fel a kérdést a lelkizona.hu oldal.
A magas érzelmi intelligencia öt eleme
Valójában élhetünk, csak akkor számolnunk kell azzal a következménnyel, hogy egyedül maradunk, nem fogadnak be a különböző közösségek és elmagányosodunk (még akkor is, ha fizikailag nem egyedül élünk), kiégünk.
A nagy kérdés: honnan ismerszik meg, hogy valakinek magas az érzelmi intelligencia szintje (EQ-ja)?
Több összetevője van, azon belül is több megjelenési formája.
Ha szeretnénk tudni, milyen magas a saját EQ-nk, vagy meg szeretnénk érteni, mikben nyilvánul meg ez a tulajdonság, akkor a következő öt terület feltérképezését javaslom:
- Kapcsolatok, kommunikáció – Általában milyenek az emberi kapcsolataid, milyen könnyen kommunikálsz másokkal, át tudod-e adni a mondandódat őszintén, játszma-mentesen másoknak.
- Empátia – Mennyire vagyunk empatikusak másokkal, mennyire tudunk együttérzőek lenni, ráhangolódni másokra akkor is, ha nem áll érdekünkben.
- Önazonosság, hitelesség – Mennyire magabiztos, önazonos az egyéniségünk, egyáltalán, van-e hiteles, saját értékrendszeren alapuló, többé-kevésbé következetesen működő egyéniségünk.
- Alkalmazkodó képesség – Mennyire tudunk alkalmazkodni a változásokhoz, hogyan tűrjük, hogyan kezeljük a stresszt, tudunk-e a saját hibáinkból tanulni.
- Kreativitás, pozitív hozzáállás, nyitottság – Mennyire vagyunk kreatívak, mennyire pozitív a hozzáállásunk az élet kihívásaihoz, milyen a problémamegoldó képességünk.
A cikk folytatása a lelkizona.hu blogon olvasható.