Fejlesztés – Miért kell a mai gyereknek tökéletesnek lenni?

kisbaba kötött ruhában

Fejlesztés – Miért kell a mai gyereknek tökéletesnek lenni?

Ahol gyermek van a háznál, a családi- és baráti beszélgetések gyakran arról szólnak, hogy mikor, hova viszik fejlesztésre a gyerekeket – nagyjából a születésüktől fogva –, hogy biztosan megállja majd felnőttként helyét a nagyvilágban. Az internet is tele van ezeket a félelmeket megerősítő csoportokkal (baba-mama klubok, elég jó szülő, és sorolhatnám vég nélkül), és azzal az üzenettel, hogyha nem viszed gyermekedet ideje korán mindenféle foglalkozásra, bizony majd elmarad az iskolában, és te drága Édesanya, drága Édesapa nem is vagy annyira jó szülő. Hogy is van ez a fejlesztés őrület?

Dobó Katalin  családmentor, a Maci Alapítványi Óvoda vezetője dobokatica nevű blogján a gyerekek szempontjából való mindenható fejlesztés mániáról írt érdekes bejegyzést.

Fejlesztés 0 éves kortól

családi érzelmekNézzük meg ezt a helyzetet a gyermek szemüvegével. Mit üzen ez a neki?

Azt, hogy valami baj van vele. Hogy nem elég jó nekünk. Hogy többet várunk tőle. Így tartjuk őt is és magunkat is  – akaratunkon kívül is – folyamatos nyomás alatt.

Az újszülött- és kisgyermekkornak pont olyan természetesen kellene, hogy lezajlódjon, mint egy növény növekedése esetében. Szeretettel, tudatos döntéssel elvetjük a magot (mert ugye nem szoktunk csak úgy a kertbe kimenni és magot szórni a földbe, hanem képben vagyunk, és tudjuk, hogy most mit csinálunk), vizet és napfényt biztosítunk számára – a természet pedig teszi a dolgát:

– a magocska először gyökeret ereszt – ez a gyerekek esetében a családban megkapott érzelmi biztonság- aztán kihajt a föld felé is elkezdi engedni a hajtásait. Kezdetben kicsik, zsengék ezek a hajtások, később ágacskák, majd ágakká erősödött képződményekké válnak.

– Eközben a növényeket érik a külső hatások, évszakok váltakozása, időjárási jelenségek. Pici koruktól kezdve folyamatosan felveszik az információkat a környezetből és azokat van idejük beépíteni, s mindezek egyenlő eloszlása is fontos, valamint a megfelelő keretek között zajló növekedés: van napfény, víz, szél, hó stb.

Minden növény fejlődik a maga útján

A gyerekeknek állandóan érzelmi biztonságban kell lenniük! Hangsúlyozom érzelmi biztonságban. S mellette jöhetnek a gyerekek érdeklődésére, vágyaira, szükségleteire épülő környezeti hatások. Mindig tudd, hogy, amit teszel, kiről szól! A te megfelelési, maximalista kényszeredről, vagy a gyermek valós szükségéről.

Gondolatban folyton a jövőben járunk (2 évesen már azt keressük, melyik iskola lenne a legjobb számára, vajon melyik egyetemen tanul…), így nem éljük meg a jelent – egyszerűen sosem vagyunk jelen. Mikor van, hogy csak úgy leülünk a gyerekek mellé, játszunk önfeledten, vagy „csak” csendben figyeljük őt? Miért érezzük azt, hogy állandóan tennünk valamit értük? Hova lett a bizalom, a szeretet?

Az állandó aggódás, hasonlítgatások és fejlesztés minden, csak nem a kicsi javára való.

A dobokatica.blogspot.com bejegyzéségeb Dobó Katalin megmutatja a fejlesztések fejlesztésének: a bizalomnak, az elfogadásnak és a gyerekeinkkel töltött idő csodatévő hatását. Olvassátok el!