Gyermekeink iránti dühünk, a saját kudarcunk kivetülése

A szülőknek a gyerekekkel kapcsolatos dolgok gyakran okoznak fejfájást, de a legtöbb esetben ennek oka nem a kicsikben, hanem saját magunkban keresendő. Összekeverjük ugyanis az elégedetlenség érzését a kudarcunk kivetülésével.

Fogd fel másként a gyermeknevelést! – figyelmeztet a life.hu cikke.

A gyerekeinkkel szembeni haragunk nagy része abból fakad, hogy nem tudjuk őket irányítani – mondja Steven Stosny, Ph.D. Ha a fegyelmezés tökéletes lenne, nem kellene olyan gyakran mérgesnek lennünk. Igazából tehát nem azért büntetjük őket, mert rosszul viselkednek, hanem azért, mert ezzel próbáljuk leküzdeni a szülői kudarcunk érzetét.

Kevés dolog kielégítőbb az életben, mint az elégedetlenség érzésének felváltása a kompetenciáéval.

Fontos megértenünk és elfogadunk, hogy nem irányíthatjuk gyermekeink reakcióit és nem kell minden helyzetben megmondanunk, mit, hogyan tegyenek.

Mindenki egyedi! Ez az egyetlen dolog, ami a szülői elégedetlenséget és kudarcérzetet képes enyhíteni, és rávilágítani arra, hogy a gyermekek egyediségére érdemes összpontosítani. Az elvárt dolgok helyét így képes átvenni a gyermek szükségleteinek kielégítése és a számára ideális és szükséges tanítás valamint nevelés kialakítása.

Fontos megismerni és elfogadni, majd a nevelési elveket és stílust a gyermek temperamentumához, személyiségéhez szabni. Ugyanakkor vannak olyan alapvető szabályok, melyek családi dinamikától függően változhatnak, és melyeket minden családtagnak el kell fogadnia és be kell tartania. A gyermek ismerete abban is segít, hogy miként tudjuk ezt számára átadni, miként tudjuk a szabály elfogadásában segíteni őt.

Érdemes elolvasni a teljes cikket a life.hu oldalán!