Hogyan lehet visszanyerni egy gyerek bizalmát?

kislány beszélget az anyukájával a kavicsos parton

Hogyan lehet visszanyerni egy gyerek bizalmát?

Ezt teheti a szülő, ha nem áll szóba vele a gyerek – különösen kamasz gyerekek esetében van nehéz helyzetben a felnőtt.

Mint minden emberi kapcsolatban, a szülő-gyerek kapcsolatban is előfordulnak konfliktusok. Annál is inkább, mert még a legközvetlenebb, leglazább, legpartneribb viszonyban is fennáll egyfajta vigyázó és nevelő szándékú alá-fölé rendeltség, ami konfliktusforrás lehet – írta a femina.hu.

Megnyerni egy gyerek bizalmát úgy lehet, ha kezdettől fogva építi azt a szülő, és igyekszik nem romba dönteni azt már kisgyerekkorban. A bizalom építőkövei a szeretet, a jelenlét, a biztonságérzet megteremtése, a következetesség, az ígéretek megtartása.

Lerombolni a bizalmat sajnos sokkal egyszerűbb, mint felépíteni azt a gyerekben. Akár az artikulálatlan üvöltés, akár a hazugság vagy az igazságtalan bánásmód is ide vezethet. Nagyobbaknál ezeken felül szarvashiba lehet a napló elolvasása vagy a kutakodás a gyerek holmijai közt. Sajnos a jó szándékú nevelés és a veszélyes dolgoktól való eltiltás miatt is elveszítheti a szülő a gyerek bizalmát.

Az őszinte beszélgetés a kulcs

Lekenyerezni, ajándékkal próbálkozni, úgy tenni, mintha mi sem történt volna, hiba a szülő részéről. Ezzel nem jót tanít a gyereknek a konfliktuskezelésről.

Bármelyik kort nézzük, az egyetlen járható út az őszinte beszélgetés. Merthogy, hiába csak gyerek a gyerek, a maga korához mérten megérdemli az őszinteséget, és igényli is azt.

Emberi dolog, ha a szülő esetleg mérges, vagy a háta közepére sem kívánja a gyerek durcásságát egy hosszú nap végén, de ne feledjük, a gyerek számára problémát jelent az adott helyzet, amit fel kell benne oldani. Ez plusz erőfeszítést kívánhat, de szükség van rá.

A szülő, ha vissza szeretné nyerni gyereke bizalmát, fontos, hogy leüljön vele beszélgetni a történtek okáról, és lássa be, mondja ki, ha utólag meggondolva nem volt igaza.

Ezzel a szülő nem veszít a tekintélyéből, sőt, inkább növeli azt, mert nem egy parancsoló, gyerek felett álló erő forrásaként, hanem emberként áll a gyereke elé, aki belátja hibáját.

Itt érdemes megjegyezni, hogy, ha sor kerül a beszélgetésre, a szülő semmiképp ne helyezkedjen úgy, hogy a gyerek felett álljon. A lefelé beszélés fokozhatja a gyerekben a rossz érzéseket. Úgy lehet sikeres a kommunikáció, ha a szülő leguggol a gyerekhez, vagy leül mellé, hogy szemtől szemben lehessenek egymással.

Mindkét fél hallgattassék meg!

A beszélgetés során mind a gyereknek, mind a felnőttnek lehetősége kell, hogy nyíljon elmondani, mi a baja, mit sérelmez, vagy lát másként, mint a másik fél. A gyerek őszinteségét, mint mindig, itt is értékelni kell, és nem nehezményezni, amit mond. Ha nincs igaza, azt is meg kell próbálni higgadtan elmagyarázni neki, akármilyen nehéz is. Ha ezekre a szülő nem figyel, viszonyuk bánhatja hosszútávon.

A kamaszokkal ez is nehezebb – a cikk folytatása a femina.hu oldalon olvasható.