Tinifőnök – pénzügyi tudatosság fejlesztése kamaszkorban

bőröndnyi pénz, boldogság, öröm

Tinifőnök – pénzügyi tudatosság fejlesztése kamaszkorban

Mit, mire költenél, ha kapnál egy csomó pénzt? Hogyan osztanád be a családod havi „költségvetését”? Vajon boldogulnál vele? És az igaz, hogy a pénz nem boldogít? A Da Vinci TV Tinifőnök c. műsora segíthet ebben.

Nyeremények – nyertesek

Sok valódi és álhír szól arról, mennyire tette „boldoggá” a lottónyeremények nyerteseit a pénz. Egyvalamiben mindegyik hír megegyezik: általában a nyertesek a sok pénz hatására személyiség-torzuláson mentek keresztül, pénzüket nem hasznos, hanem haszontalan dolgokra fordították, volt olyan is köztük, aki a fogyasztói társadalom valóságos ikonjává vált.

Gazdálkodás ovis kortól

Sajnos az iskolában még nagyon kevés helyen tanítják, hogyan bánjanak a pénzzel. Hogyan gazdálkodjanak, mi, mennyibe kerül. Gyakran hallják a gyerekek azt is, hogy erre sincs és arra sincs pénz. Jobb esetben. Rosszabban pedig a szülők megvesznek mindent a gyerekeiknek, amire az csak a szemét kinyitja. Éppen ezért a csemeték sokszor azt hiszik, a pénz a fán termő gyümölcs, kicsit nyújtózkodni kell érte, aztán hopp, máris az ölükben landol. Ennek következtében amint kirepülnek a szülői óvó-védelmi zónából, azonnal gondjaik támadnak az anyagiakkal.

Hogy ezt elkerüljék, fontos, hogy nap mint nap – még akkor is, ha ez némelykor kellemetlen – szembesíteni kell a gyerekeket azzal, hogy minek mi az ára. Ezzel együtt azt is tanácsos elmondani, hogy mennyi a fizetés, mit mire költünk, illetve hogyan lehet spórolni a pénzzel, ennivalóval, energiával – ugyanis mindnek van anyagi vonzata. Ezt persze már egészen kicsi kortól nem árt megkezdeni, és  – akár az iskolában – tanítani.

Álmok és tévhitek

A tinikre jellemző, hogy azt gondolják, huszonévesen, amint kikerültek az iskolapadból, egy zsíros állás vár rájuk mesés fizetéssel, de valljuk be, hogy ez a verzió elég ritka. Volt olyan tizenéves, aki teljesen őszintén mesélte az elképzelését arról, hogy ő azonnal 250-300 nettót fog keresni, de olyan is akadt, aki rögvest a cégvezetői székből óhajtott volna dirigálni. A tájékozatlanság és a naiv hit mögött az rejlik, hogy legtöbbször nem illik a pénzről beszélni, mintha az nem a mindennapjaink része lenne. Meglepődnek, amikor kiderül, hogy mennyi a szüleik átlagkeresete, és ekkor összedől a kártyavár, amit a gondtalan megélhetésről egy védett burokban előre elképzelnek. Ezt a tévhitet ennél jóval előbb kellene átkeretezni, és minden eszközzel azon munkálkodni, hogy reálisan lássák az anyagiakat már egészen pici kortól.

Te hogy csinálnád?

A sok pénz lehet jó, és lehet nagyon ijesztő is, ha nekünk kell beosztani, elkölteni úgy, hogy mindenre jusson.  Ez azért nagy felelősség. Képzeld el, hogy kapsz egy akkora mennyiségű pénzösszeget, ami a család egy havi költségvetése, és a te dolgod, hogy mindenre jusson, ami a családban szükséges. A Da Vinci TV műsorán ezt a gyerekek költik el. Vajon marad bármi is belőle a hónap végére? Nézd az új Tinifőnök sorozatot minden szombaton 19 órakor a Da Vinci TV-n és tudd meg! Te hogyan osztanád be a pénzt? Tudnál akár megtakarítást is képezni?

A feladat nem könnyű, de meg lehet tanulni.

• pedagógus, tanulásmódszertan oktató

Tihanyi Rita

Két felnőtt gyermek édesanyja vagyok, pedagógus, tanár, tanulástréner, gyermekagykontroll-oktató