Megmutatni, hogy egy férfinak hogyan kell bánnia a nőkkel – ez is az apa feladata
Egy önmagát elfogadó, saját értékeivel tisztában lévő édesanya az első, aki lánya női önbizalmát tréningezi, ezért óriási a felelőssége. A női szerepét elégedetten megélő, nőiességében ragyogó anya észrevétlenül átadja a lányának a női lét teljességének receptjét, aki így tud Nővé válni és tisztelni önmagát.
És mit adhat egy apa a lányának egy teljes családban? Mi az, amit egyedül ő taníthat meg a leghitelesebben? Az, hogy milyen nő válik egy kislányból, az nagyban függ attól is, milyen volt a férfi, aki felnevelte – írta a ferfiakklubja.hu.
Egy lány életében az apának köszönhető a nő-férfi kapcsolat kibogozása és megértése.
Az apa kezdetben az egyetlen férfi az életében, aki a legokosabb, legerősebb, legodaadóbb az egész világon, és igen, az apának mindent meg is kellene tennie azért, hogy ez így is maradjon. Ne egy képzelt, pozitív tulajdonságokkal felruházott, távoli hős legyen, aki hol feltűnik, hol eltűnik a lánya életében, hanem legyen valóban jelen, legyen érzelmileg elérhető, méltó példakép.
A gyerek észrevétlenül raktároz
Ahogyan egy férfi a feleségével bánik, a gyerek úgy kap folyamatos visszajelzést arról, hogyan is működnek a párkapcsolatok. Érzékeny kis szenzoraival akaratlanul is figyel. Viselkedésmintákat raktároz, és azokat a későbbiekben előhívja majd. Egy kislány így lesz felnőttként sérült, női szerepénk betöltésére alkalmatlan felnőtt, vagy éppen egészséges önbecsülésű, saját értékeivel tisztában lévő nő, aki tudja, mit várjon el a férfiaktól, és legyen ez elsősorban a tisztelet.
Az apa vállán óriási a felelősség terhe, mert minden nap tudatosan, vagy tudattalanul tanít valamit a nő és a férfi viszonyáról, és minden nap megmutatja, milyen az, amikor egy férfi tisztelettel fordul a nő felé. A tanulási folyamat nem ér véget az otthon falai között, nem merül ki abban, hogy apa hogyan bánik anyával, hogy megcsókolja, amikor hazaér a munkából, kimutatja a ragaszkodását, gondoskodik, észben tartja az évfordulókat és felsegíti a kabátját.
A tetteknek erősebbnek kell lenniük, mint a szavaknak
A tanulási folyamat folytatódik, az utcán, az iskolában, a munkahelyen, az üzletben, az ügyfélszolgálaton, a koccanásos balesetben, és minden olyan szituációban, ahol az apa nőkhöz viszonyul, és amilyen módon a nőkkel kommunikál. Egy férfi a szeretetkapcsolataiban gyakran nonverbális eszközökkel kommunikál, tettekkel mutatja ki ragaszkodását. Ezt nekünk nőknek ugyanúgy értenünk, és értékelnünk kell. A szerelem, szeretet, gondoskodás, és elkötelezett felelősségvállalás tettekkel történő kimutatása sokkal erőteljesebb és beszédesebb kell legyen, mint a szimpla szeretlek szó. Egy férfi, ha igazán szeret, akkor ott van, jelen van. Inspirál, felemel, átölel, védelmez, gondoskodik, elkísér, ottmarad, csupa olyan tett, ahol nincs helye a szónak. Nem a problémán rágódik, hanem a megoldásra törekszik. Életének origója már a család, küldetését az értük való felelősségvállalásban találta meg.
A cikk folytatása (kapcsolati dinamika – közeledés, távolodás; a konfliktuskezelés; a bástya-szerep stb.) a ferfiakklubja.hu oldalon olvasható.