Miért kell rendet tenni a gyerekszobában?

asztal és szék tele játékokkal

Miért kell rendet tenni a gyerekszobában?

Minden gyereknél eljön a nap, amikor könyörögni kell, hogy tegyen maga után rendet. Hogy legyen figyelemmel a környezetére, hogy uralkodjon a káoszon. És van, hogy erre hiába kérjük, aztán feladjuk. De miért is kell ragaszkodnunk a rendhez? Miért nem hagyhatjuk rájuk, milyen állapotban van a szobájuk?

Vannak a praktikus indokok, hogy megtaláljuk a keresett tárgyakat, hogy tudjunk takarítani, higiéniai szempontok miatt, hogy óvjuk az eszközeinket, hogy elférjünk. De ezen túl – persze ezek is épp eléggé fontos szempontok – de vannak még fontosabb okai is – írta a szulo2pont0.hu szerzője.

Ami kint, az bent

Nagyobb látószögben szemlélve, ami körülvesz, az hatással van rád. A közérzetedre, a gondolkodásodra. Amilyen az íróasztalod, olyan vagy fejben is, tartja a mondás. Meg persze a zseni átlát a káoszon, de sokkal könnyebb a zseniknek is, ha rendezett környezetben láthatják át a káoszt.

A rendrakás és annak a végeredménye egy megnyugtató állapotot idéz elő. Elpakolni magunk után a holmikat segít rendszerezni az életünket, a tennivalókat, a gondolataikat. Egy-egy tevékenység megerősítést kap azáltal, hogy van eleje és vége. Az eleje, amikor előszedjük a játékot és a vége, amikor elpakoljuk. Tiszta lappal tudunk nekiindulni egy új napnak, egy új tevékenységnek, amikor elpakolunk.

Összetartás vagy szétesés?

A környezetünk sokkal nagyobb hatással van ránk, mint amennyire gondolnánk. Nem azért fontos harmonikus, szép otthonban élnünk, mert mások látják, vagy ez a divat, hanem mert a belső életünkre van hatással. Ha elégedettek vagyunk és szépnek látjuk a környezetünket, akkor jobb a közérzetünk. Ha körülöttünk rendben vannak a holmik, akkor rendben vagyunk mi is. Ha szanaszét, akkor könnyen szétesünk mi magunk is. És persze ennek vannak gyakorlati következményei is, hiszen az egyes darabokat nem kell keresgélnünk, nem bosszankodunk azon, ha valami nincs meg, hanem lehet egy olyan élményünk, hogy kézben tartjuk a dolgainkat, tudjuk, hová kell nyúlnunk, ha szükségünk van valamire.

Rendet rakni kint és bent – mint egy szertartás

A gyerekeinknek fontos megtanulni a rohanó, zajos és kaotikus világban, hogy a közvetlen környezetünk segít lecsillapodni, segít rendezni sorainkat, megnyugodni.

Hazaérni egy rendetlen gyerekszobába, lefeküdni és reggel felkelni úgy, hogy fut a lakás, az a befejezetlenség, a meg nem érkezés élménye. Így elindulni iskolába, óvodába, majd hazaérkezni azt tanítja, hogy sosincs megállás, állandó, egyre növekvő ingerek kerítenek hatalmukba minket.

A gyerekek életében nagyon fontosak a szertartások, visszatérő rendszeres tevékenységek, szokások. Ha a napnak visszatérő, állandó tevékenysége a rendrakás, az beépül és segít megteremteni a belső harmóniát.

A cikk folytatása a szulo2pont0.hu oldalon olvasható.