Mikor ne segíts a gyerekednek?

kisfiú

Mikor ne segíts a gyerekednek?

A gyereked nagyon sok mindent meg tud csinálni segítség nélkül. Természetesen, amikor látod, hogy küzd valamivel, szenved valamitől, segíteni szeretnél neki. De a fejlődésének, önbizalmának és függetlenedésének érdekében fontos megállni pár másodpercre, mielőtt közbeavatkoznál. Figyeld meg, hogy kínlódik valamivel, vagy éppen egy új készséget sajátít el. A Szülő 2.0 cikke.

Álljon itt néhány szituáció, amikor jobban teszed, ha nem avatkozol közbe.

Amikor egyedül akarja becipzárazni a kabátját. Csak azután kérjen segítséget, ha néhányszor megpróbálja és nem megy. Ahelyett, hogy teljesen felhúznád a cipzárt, csak illeszd össze és egy picit kezd el. Mindezt lassan csináld, hogy megtanulhassa. Aztán hagyd, had húzza fel ő teljesen. Legközelebb kérdezd meg tőle: „Emlékszel, hogy hogy csináltam?” és segíts neki, de csak szavakkal. Előbb utóbb már önállóan is menni fog.

Amikor egyedül akarja kinyitni az tízórais dobozát, vagy a joghurtos poharat. Először is, olyan tízórais dobozt vegyetek, amit egyedül ki tud nyitni. Természetesen léteznek olyan dobozok, amik trükkösebben nyílnak, de ilyenkor is hagyd, had tanulja meg egyedül kinyitni, ami egyrészt fejleszti a szem-kéz koordinációt, másrészt úgysem vagy a suliban mellette. A joghurtos pohárnál segíthetsz megkezdeni lehúzni a saroknál a tetejét, de engedd, had húzza ő le teljesen.

Amikor egyedül akarja elrakni a játékokat. A „nem tudom megcsinálni” jelentheti azt, hogy „nem akarom megcsinálni”. Mindannyian egyfolytában rohanunk. A munkahelyünkről a gyerekünkért, onnan haza, elvégezni a házimunkát. Ha a gyereked nem akarja elpakolni a legóit, menj be hozzá, de ne pakolj helyette, csak ülj le és mondd, neki, hogy itt leszel mellette, amíg ő rendet rak. Vagy, ha már nagyon fáradt, mondd neki, hogy látod, hogy nagyon elfáradt, szívesen segítesz neki a rendrakásban.

Csak olyankor nyújts segítséget, amikor elengedhetetlenül szüksége van rá. Figyelj oda minden rezdülésére! Segítségre van szüksége, kér egyáltalán segítséget, vagy csak hozzászokott ahhoz, hogy a legkisebb problémánál is mindig kéznél vagy?

Forrás: http://szulo2pont0.hu/elet/696-mikor-ne-segits-a-gyerekednek

Eredeti, angol nyelvű forrás: https://primary.community/not-help-child