Néhány dolog, amiből kiderül, hogy valaki jó szülő-e

apuka átkarolja a kisfiát

Néhány dolog, amiből kiderül, hogy valaki jó szülő-e

Ki a jó anya? Ki a jó apa? Sokan sokféle választ adnának erre a kérdésre. Egy népszerű pszichológus erre az alábbiak szerint válaszolt.

Nadene van der Linden ausztrál klinikai szakpszichológus számára 7 árulkodó jel létezik, ami szerinte arra utal, hogy a szülők bizony jól teszik a dolgukat – írta két külföldi portál cikke alapján a papasmamasmagazin.hu.

1. A gyermeked kinyilvánítja irántad az érzelmeit

Akár haragot, akár dühöt, szomorúságot, csalódottságot vagy félelmet érez a gyermeked, hozzád fordul segítségért, mert tudja, hogy nálad mindig támaszra talál.

– Mindig aggódom, amikor egy gyerek eltitkolja az érzéseit a szülei elől, mert az a szülő-gyerek viszony problémájára utal. Ahelyett, hogy a gyerekedet elutasítod ilyenkor, mutasd ki neki, hogy komolyan veszed az érzéseit, és legyél nyitott felé.

2. A gyermeked hozzád fordulhat, ha segítségre szorul

Ez a legnagyobb elismerés egy szülőnek, mert az jelenti, hogy biztos hálót vontál a gyermeked köré, mert mindig visszatérhet hozzád, ha gondja van.

3. A gyermekednek nem kell félnie a reakciódtól, ha elárul neked valamit

Ez a viselkedés a fenti kettővel szorosan összefügg. Vannak szülők, akik a kommunikációjukkal bekorlátozzák a gyereket, vagy azért, mert túlreagálnak valamit, vagy, mert túlóvják a gyereket azzal, hogy nem mernek előtte beszélni, esetleg sértő módon beszélnek vele.

– Mindig szomorúan hallgatom, amikor a szülők így nyilatkoznak: “A gyerekem az egyetlen támaszom ebben a sorscsapásban”. De a szülőknek kell lennie a támasznak, és soha nem a gyereknek!

4. A válaszaid se nem kritizálnak, se nem ítélkeznek

Soha ne szidd úgy a gyereked, hogy “Lusta vagy!”, “Irigy vagy!”… Ne a gyerekeket bíráld, hanem a viselkedését.

Ahelyett, hogy azt mondanád: “De irigy vagy, hogy nem adsz kekszet másnak. Na, ma ezért nem kapsz vacsorát”, inkább ezt mondd helyette: “Nézd meg, minden kekszet megettél mielőtt más is megkóstolhatta volna, pedig mindig meg szoktuk egymást kínálni. Szerinted hogyan lehetne ezt most helyrehozni?”

A cikk folytatása a papasmamasmagazin.hu oldalon olvasható.