Otthonoktatás – helyzetjelentés a nappaliból

otthonoktatás - anya és gyerek együtt tanul otthon

Otthonoktatás – helyzetjelentés a nappaliból

Ennyi szakmám még sohasem volt: takarítónő, konyhás néni, tanítónő, újságíró…de első sorban szülő! A zsonglőrök a szülőkhöz képest szerintem most kispiskóták. Az otthonoktatás nem kevés kihívást állít most a szülők elé. Tanterem, ebédlő és iroda egyszerre a nappaliban lévő asztal, megnyitott weboldalak, linkek, applikációk, néha a nyelvi fordító is befigyel… E-mailek, telefonok, hogy mi nem megy, hogy kell belépni, hol is a vannak a könyvek, jaj a suliban maradt… A gyerkőcök percenként kérdezik, hogy ez most, hogy lesz… Bizonytalanság van, a biztonságot a család tudja megadni! Elkezdenek jönni a feladatok, egyelőre csak önálló munka, csináld meg, add le, határidők. Az interaktivitás sok esetben a szülő feladata, ahogy a kedvcsinálás is… mert nem olyan könnyű napirendet tartani. Persze több iskolában vannak már internetes tanórák. Ezer alternatíva. Mindenki jószándékkal próbál taní-tani.

Hírfolyam STOP!

nemzeti múzeum - virtuális múzeumtúraNagyon sok online tér nyílik meg ezekben a pillanatokban is, virtuális múzeumtúrák, felsősöknek szóló tananyagok az M5 csatornán. Ami hatalmas tudásbázis, izgalmas kalandozás. De! Egyszerre sok, ezért mindenkit – így magamat is – arra intem, hogy csak lassan. Megfelelő tartalmakat fogyasszatok, megfelelő mennyiségben. Nincs helye a kapkodásnak, nem most fogunk bepótolni mindent. Vagyis igen. Az egymásra figyelést, a közös főzéseket, társasjátékozást és jól kiválasztott filmek, tartalmak megnézését, együtt.

Próbáljunk meg magunkra is figyelni, mert a szülők félelmei, aggodalma, reakciói átragadnak a gyermekekre is. Nem baj, ha most épp nincs annyi hajlandóság a tanulásra, türelemmel megjön. Van alternatíva, ha kevés és más is. A leleményességünkre és a humorunkra is szükség lesz, a fegyelem mellett.

Napi rend, lehetséges?

Örülünk, ha a napszakokba beleférnek a feladatok és hát ugye süt a nap is… a mozgás, a levegő, a játék pedig szerintem mindennél jobban kell, nem csak a gyerekeknek! Szóval ebben is egy kis engedékenységet javaslok. Legyenek strukturált órák, amikor csak a feladatokra fókuszálunk, legyünk mentorok, tanársegédek, de biztassuk önálló munkára Őket. Fontos ilyenkor, hogy ha csak virtuálisan, de a közösségek megmaradjanak, tudjanak kommunikálni egymással, ez segít oldani az esetleges szorongást, szeparációt.

Minden napra tartogassunk egy kis meglepetést!

földgömb a nemzetekkelNálunk „Nemzetek hete/hónapja” lesz. Hogy ez mit jelent? A feladott tananyag mellett keretet adunk a napoknak, olyan kajákat főzünk és olyan zenét hallgatunk vagy épp olyan filmet nézünk, ami egy-egy országhoz kapcsolható. Ezek apróságok, nem költséges zászlót készíteni, pizzát sütni, vagy fish and chipset készíteni, közben a világ csodáiról beszélgetni, nézegetni azokat.

Itt az alkalom, hogy megmutassuk ki volt Elvis Presley, Beatles, milyen a szirtaki, vagy épp egy indiai zene?! Így sokkal vidámabb. Nem kell erre költeni extrát, csak figyelmet és egy kis közös kutakodást. És legyen kis meglepi, készüljön muffin, vagy lehessen a TV előtt enni, vagy reggel ágyba vinni a kakaót, ami ugye már rögvest Amerika felfedezéséhez is köthető. Rajtunk múlik a kapcsolás, keretezés.

Állatos tematika vagy épp hungarikumok – életkornak megfelelően lehet alakítani a témát. A felfedezések, a különleges állatok minden korosztályt lekötnek. Mi imádjuk az állatos filmeket, ismeretterjesztő sorozatokat, applikációkat. Ilyen a Da Vinci Kids app is, amit most tanárok, szülők is letölthetnek ingyen, számtalan díjazott, érdekes műsorral, játékkal.

Elvis Presley

Sőt, ingyen nézhető a csatorna is minden hálózatból.

Válogassunk az élő közvetítések között, de ésszel. Mindent mértékkel, legyen online és offline tér, mozgással, akár tánccal, focival, tollassal. Aki nem jut hozzá digitális tartalmakhoz, az olvasson, focizzon, ugróiskolázzon, biciklizzen, írjon, fessen…. Amíg lehet és a tavasz kényeztet minket, addig menjünk kirándulni, az élettanilag és mentálisan is jó.

Érzelmi hullámvasút

Talán most sokkal többször érezzük az up and down életérzését, néha indokolatlanul idegesek, hirtelenek leszünk. Ezek a lelki folyamatok most normálisak, érzelmi hullámvasúton ülünk.

Figyeljünk arra, hogy ne állandóan nézzük a híreket, ne pánikoljunk. Ebben sokat segíthet egy akár csak negyedórás relaxáció, egy jó film, közös főzés. A szeretteinkkel beszéljünk, tartsuk a kapcsolatot.

Figyeljünk egymásra, most nem a kognitív tudástesztek időszaka következik, hanem az együttműködésé, online és offline egyaránt, a világ és a mi saját javunkra fog majd szolgálni, sajnos, hogy most ezt ez a világhelyzet hozta meg, de nézzük a jó oldalát. Aki megteheti, hogy otthon van, a családjával, gyerekeivel adjon hálát, aki a munkája miatt nem, azoknak sok erőt és köszönet érte, hogy vigyáznak ránk.

Kedves Szülők, sok erőt kívánok Nektek. És fontos, hogy tudjátok, Ti is kérhettek jolly joker perceket, órákat, (napot), de ehhez Nektek is adnotok kell ilyet a gyerekeknek!

Ajánljuk Nektek, szakértőnk, Polus Enikő cikkét is, aki arról ír, hogy felnőttként, szülőként, hogyan tehetünk a testi, lelki és szellemi állapotunkért.

Hamarosan elindítjuk Léleksimogató mesék sorozatunkat, mely a Ti megerősítéseteket szolgálja majd, kövessetek minket a közösségi médiában!

• alapító, ügyvezető

Tibenszky Moni Lisa

2 gyermek édesanyja, újságíró, marketing-kommunikációs szakember, sportmentáltréner, life coach, a Felelős Szülők Iskolája alapító ügyvezetője