Szülői dilemmák, „megbánt” szülőség – a szülőség kételyeiről beszélgetünk Léder László pszichológussal
Boldog család, boldog szülő – ez a társadalmi elvárás, ami számtalan szülő vállát nyomja. Miért érzem, hogy belefáradok a szülői feladataimba? Miért nem élem meg a saját életem, nincs időm, erőm énidőt találni, saját boldogságomért, örömömért tenni, hisz a gyereknevelés minden időmet és energiámat elviszi. Hová lett a párkapcsolatunk, miért vagyunk már csak anyukák és apukák, hová lett a Nő és a Férfi? Megbánt szülőség, szülői dilemmák – igen tabudöntögető előadásra kerül sor a Felelős Szülők Iskolája és az Apa Akadémia szervezésében, mely keretében Léder László pszichológust kérdezzük ezekről a folyamatokról. A témában egy rövid, felvezető cikket olvashattok a pszichológussal:
Mennyire jellemző, hogy a szülők megkeserednek attól, hogy se nem elég jó szülők, se nem elégedettek a saját életükkel, életminőségükkel?
Nagyon gyakori ez a jelenség. Általában jön és megy ez az érzés, de van, ahol már terápiára van szükség, hogy a szülők megoldják ezt a problémát.
Megbánt szülőség – mit jelent ez? Miért nem tölti el boldogság, önfeledt öröm a szülőket a család és a gyerekkel kapcsolatos teendők okán?
Nagyon sok oka lehet. Például pont az, hogy a gyermekvállalástól várják a boldogságot. A gyermek erőt, értelmet és boldogságot is adhat, de ez nem következik be automatikusan. Legfőbb két ok a párkapcsolati felkészületlenség, illetve a rossz munka-magánélet egyensúly vagy úgy is mondhatjuk a hiányzó életegyensúly.
Vádaskodás, felelősség terhe, megfelelési kényszer – Mit vár el a társadalom a szülőktől? Meg kell-e felelni ezeknek az elvárásoknak?
Óriásiak az elvárások, túl nagyok. Ma két szülőnek kellene a korábbi nagycsalád összes szerepét teljesítenie, miközben legalább kétszer annyit dolgozunk mint 50 évvel ezelőtt, főleg az IT világ betörése óta. De pl. elavult az iskolarendszerünk, a gyerekeink túlterheltek. Én szinte minden nap tanulok a nagylányommal, hogy be tudja befezni a napi leckéit, miközben az osztály egyik legjobb tanulója. És sorolhatnám. Nagyon nehéz ezeknek nem megfelelni.
Miért hiányolják a szülők a család, gyerekvállalás előtti életüket? Mi az, ami annyira hiányzik, hogy nem pótolja a családi boldogság?
Az én-idő és a pár-idő krónikus hiánya tesz bennünket boldogtalanná és frusztrálttá. Ezt a gyermekeink is érzik. Sajnos frusztrált szülőknek frusztráltak a gyermekei is. Ez pedig nem tesz jót a család lélektani háztartásának.
Igaz-e, hogy a szülőnek nem feladata, kötelessége, hogy szeresse a gyerekét, elegendő, ha tisztességgel felneveli?
Nem gondolom, hogy ez igaz lehet. A szeretet nem rózsaszín köd, hanem egyedi és megismételhetetlen kötelék két ember között. Minden pszichológiai kutatás arra jut, ha a gyerekeinket jól szeretjük, akkor nagyon sok mindent elviselnek. A nevelés maga a hiteles jelenlét.
Mik a legjellemzőbb szülői dilemmák, amikkel Te találkozol?
A hogyan kérdése. Hogyan lehetne visszahozni valamit az elveszített álmainkból, régi terveinkből, közös élményekből, ha úgy érezzük, hogy minden energiánk oda van? Hogyan ne távolodjak el a páromtól, hogyan legyen elég türelmem a gyerekemhez? És persze az is nagyon gyakori, hogy merjünk-e még egy gyereket vállalni, ha már így is ilyen nehéz az élet. Pont ezekről fogunk beszélgetni 😊
A videó megtekinthető a Felelős Szülők Iskolája Facebook oldalán.