Tanévkezdő népmesék

olvasás a plüss macikal

Tanévkezdő népmesék

Bajzáth Mária meséléskutató mutat nekünk ízelítőt a népmesék világából, hogy bátran induljanak az első óvodai napok és kíváncsisággal telve kezdődjön az iskolaév.

Bátor, kíváncsi, leleményes útnak indulókról válogatott népmeséket Bajzáth Mária a mese.mesepedagogia.hu weboldalán, óvodástól kiskamaszkorig.

Óvodásoknak

A kisegér nagy utazása című eszkimó mesét, az óvodásoknak ajánlja a kutató, mert ez a történet azt meséli el, mit jelent egy icike-picikének először útnak indulni… A legkisebbeknek szóló gyűjteményben, (Bajzáth Mária (2014): Itt vagyok, ragyogok! 0-4 évesek népmeséi. Népmesekincstár 1. kötet. Kolibri Kiadó Bp.) még sok mesét olvashattok, a témához kapcsolódóan, a KICSI VAGYOK ÉN fejezetben.

A kisegér nagy utazása

Egyszer egy pöttömnyi kisegér felkerekedett, hogy nyakába veszi a világot. Az öreganyja hamuban sült pogácsát sütött neki, és elkísérte az egérlyuk széléig.

Elindult a kisegér, ment, vándorolt, ki tudja, meddig, igen nagyon sokáig, reggeltől egészen estelig. Akkor tért haza a nagy útról.

– Hej, öreganyám! – kiáltotta már a küszöbön. – Megtudtam, hogy én vagyok a legerősebb, legügyesebb, legvitézebb az egész vidéken. Nem is tudtam eddig.

– Aztán hogyan tudtad meg? – kérdezte az egéröreganyó (…)

A teljes mesét Bajzáth Mária weboldalán olvashatjátok el!

Népmesék kisiskolásoknak

A kisiskolásoknak a Hangyák hálája című kínai mesét ajánlja Bajzáth Mária, mert azt üzeni: „nagyon kell ügyelni a kicsi pontokra is…”. (In Bajzáth Mária (2016): Így megyek az iskolába! 6-8 évesek népmeséi. Népmesekincstár 3. kötet. Kolibri Kiadó, Bp.)

A témához kapcsolódik még két fejezet tucatnyi meséje a kötetben: MESÉK HÉTÉVESEKRŐL és MESÉK TUDÁSRÓL, LELEMÉNYESSÉGRŐL.

A hangyák hálája

Volt egyszer egy fiú, úgy hívták Lu Jin. Messze lakott a várostól, s amikor elérkezett a vizsgák ideje, jókor felkerekedett, hogy idejében beérjen az iskolába. Amint ment, mendegélt, nagy zápor kerekedett. Az esőzés megduzzasztotta az útját keresztező hegyi patakokat, s amikor odaért, azt látta, hogy a megáradt patakban egy egész bolyra való hangya vergődik, egyre távolabb sodródva a parttól. Bár nagyon sietős volt az útja, azt gondolta: nem hagyja nyomorultul elpusztulni a hangyákat. Nagy sietve letört egy vesszőt, s bedugta a vízbe (…)

Töltsétek le a teljes mesét Bajzát Mária oldaláról!

Nagyobbaknak

9 éves kortól, A kíváncsi fiú című norvég népmesét ajánlja a kutató, a történet a kérdezés bátorságáról, a tapasztalatszerzés vágyáról, a világ megismerésének öröméről üzen. A témához kapcsolódik még a kötet több fejezete és sok -sok meséje. (Bajzáth Mária (2018): Én senki segítség. Népmesék a világ minden tájáról 9 éves kortól. Kolibri Kiadó, Bp.)

A kíváncsi fiú

Volt egyszer egy ember és annak három fia, de a fiain kívül aztán igazán semmije se volt ezen a világon. Mondta is nekik, amikor már annyira felnőttek, hogy keressenek valami szolgálatot, mert otthon csak az éhenhalás várja őket. A szegény ember házától vagy félnapi járóföldre volt a király palotája. Annak a palotának az ablaka előtt egy tölgyfa olyan magasra nőtt, úgy elterebélyesedett, hogy elfogta a napvilágot, a szobák, a termek örökös árnyékban voltak miatta. A király gazdag jutalmat ígért annak, aki a fát kivágja, de senki se boldogult vele, mert, ha egy szilánkot lehasítottak róla, menten kettő nőtt azon a helyen (…)

Töltsétek le a teljes mesét Bajzát Mária oldaláról!

• pedagógus, újságíró

Bitter Noémi