Tehetségtérkép – hatékony eszköz gyermeked önbizalmának növelésére
Éppen ezért nagyon hasznos feltérképezni gyermeked erősségeit. Ha elkészítitek gyermeked tehetség-térképét, az nem csak segít magabiztosabbá válni, de gyermeked jövőjének megtervezésében – például a továbbtanulás során iskolaválasztásban – is segít. Ráadásul nagyon hatékony például diszlexiás gyerekek fejlesztésénél is.
Amikor egy szülő megtudja, hogy gyermeke olvasási problémákkal küszködik, elsősorban arra koncentrál, hogy ez milyen nehézségeket jelent, mi az, ami a gyermeknek problémát okoz. Próbálják áthidalni a nehézségeket, és ez természetes is, hiszen az olvasás alapvető fontosságú a tanulás szempontjából.
Ugyanakkor van egy másik út is – írta a Varázsbetű. Amikor házat építünk, akkor először egy biztos alapot készítünk, mely garantálja, hogy később az építmény nem fog süllyedni, a falak nem repedeznek meg, az ajtók és az ablakok nem vetemednek el, és nem dől össze az egész.
A biztos alap: önbizalom
A gyereknél ez a biztos alap az önbizalom. Az önbizalom, az önmagában való hit teszi lehetővé a gyerek számára, hogy szembenézzen a diszlexia következtében jelentkező nehézségekkel.
De hogyan építhetünk önbizalmat?
A diszlexia nem betegség, nem fogyatékosság, csupán egy eltérő gondolkodásmód, egy másféle észlelés és világlátás. Ennek – kár lenne tagadni – valóban vannak hátrányai, ugyanakkor járnak vele szuperképességek is. (Kicsit olyan, mint Superman: fantasztikusan erős, és tud repülni is, de van gyengéje is: a kriptonit.) Ezek az erősségek alkalmasak gyermeked önbizalmának fejlesztésére, építésére. Természetesen az önbizalom javításával együtt meg kell kezdeni az olvasási képességek fejlesztését is, így a két terület egymást fogja erősíteni.
Kutatások is alátámasztják az erősségekre való építkezés hatékonyságát. Röviden és tömören: ha az iskola a gyerek hiányosságainak feltárása helyett a tudására és a tehetségére kíváncsi, akkor a gyerekeknek sokkal több sikerélményük van.
Ez a megközelítés jelentős változást jelenthet az olvasási zavarral küzdő gyermekek életében. Ráébredhetnek, hogy Ők is fontos részei a családjuknak, olyan dolgokra képesek, amelyekre mások nem: Például a diszlexiások gyakran különösen jó megfigyelőképességgel rendelkeznek, mely sok esetben bizonyulhat hasznosnak.
Térképezd fel az erősségeit!
Éppen ezért nagyon hasznos feltérképezni gyermeked erősségeit. Ha elkészítitek gyermeked tehetség-térképét, az nem csak segít magabiztosabbá válni, de gyermeked jövőjének megtervezésében – például a továbbtanulás során iskolaválasztásban – is segít. Sőt, akár a pedagógusoknak is megmutathatjátok, ez nekik is segíteni fog abban, hogy a gyermekeddel való foglalkozás során milyen megközelítést válasszanak.
A következő életkorfüggő listák segítségével könnyen elkészíthetitek gyermeked tehetség-térképét. Üljetek le gyermekeddel közösen, olvassátok el a listát, és pipáljátok ki, ami igaz rá, majd készítsetek egy gondolattérkép-szerű rajzot, melynek középpontjában egy nagy karikában gyermeked neve áll, körben pedig az erősségek kisebb vagy nagyobb buborékban, közelebb vagy távolabb, attól függően, hogy az adott képesség mennyire erős, mennyire jellemző gyermekedre. Természetesen, ha az alábbiakon kívül másban is jó gyermeked, ki is egészíthetitek a listát!
Erősségek (5-7 éves kor között)
– kíváncsiság (sokat kérdez)
– jó problémamegoldó képesség
– nagy képzelőerő (játék, történetmondás)
– érettség
– fogékony az új dolgok iránt
– jól tud modellezni
– szeret kirakózni
– kreatív
– mozgékony
– szövegértése hallott szöveg esetén jó
– kitartóan tud figyelni, összpontosítani arra, ami érdekli őt
– jól mond mesét
– kitűnően odafigyel a részletekre
– jó a hosszú távú memóriája
– gondolkodása, képzelete vizuális, képszerű
A nagyobb korú gyerekek (8-18 év között) és a felnőttek tehetségtérképének elkészítéséhez a segítséget, valamint a cikk teljes változatát a Varázsbetű oldalán lehet elolvasni.