Testi változások kamaszkorban – hogyan segíthetünk?

tini fiú

Testi változások kamaszkorban – hogyan segíthetünk?

Robbanásszerű a biológiai érés, a testi változás, amivel a kamaszoknak meg kell küzdeniük. De nemcsak nekik, hanem a szüleiknek is hatalmas próbatétel kezelni a tinédzsert. Hogyan lehet a lehető legkevesebb sérüléssel átvészelni ezt az időszakot?

A biológiai, hormonális folyamatoknak nagy szerepük van abban, kinél, mikor indulnak be feltűnőbb testi és viselkedési változások. A gyermeket körülvevő családi és egyéb társas környezetnek is van hatása. Aki védőburokban él, és gyermekes érdeklődésű közösségbe jár, az később kezd kamaszodni, mint akinek például nagyobb testvére van, és szívesen barátkozik idősebbekkel – mondta Deliága Éva pszichológus a hvg.hu cikkében.

Mutálás, pattanások, meg a többi

A pszichológiai változást sokszor megelőzi a test érése. A gyerekek szégyenlősebbé válnak, ahogy megtapasztalják magukon a másodlagos nemi jegyek fejlődését. Hirtelen megnőnek. A fiúknak mutálni kezd a hangjuk. Előjönnek a pattanások. Sokszor a gyermek változékony hangulata, kiszámíthatatlansága, szemtelensége jelzi, hogy a testben elindultak a hormonális változások. Ez a nagy fokú, testet érintő átalakulás lelkileg is megterhelő.

Aztán ott van még az élettani lustaság. Még szerencse, hogy már a brit tudósok is megmondták, hogy van ilyen, így nem kell orvoshoz rohanni, ha azt tapasztalja a szülő, hogy lakli nagy gyermeke egy tányér mosogatóba tételétől is halálosan elfárad, amit újabb négy óra ágyban heverészéssel tud csak kipihenni, holott aznap csak enni jött ki a szobájából. A kamasz tanulmányi jegyei leromolhatnak, az addig szorgalmas diák figyelmének fókuszába a matek lecke helyett a hajzselé vagy hajvasaló és a közösségi média, a chat kerülhet.

Amikor a psziché lassabb

Gyermekpszichológusként gyakran tapasztalom, hogy a 10–12 éves lánygyermekek szülei arról számolnak be, hogy míg testileg feltűnően megindultak a kamaszodás jelei, a lelki érettséget tekintve még egészen gyerekes a lányuk.

A testi-lelki folyamatok érésbeli eltéréséből fakad az a fajta pszichés feszültség, amely a kamaszkori viselkedési sajátosságokért felelős.

Így megtörténhet, hogy már az idősebb fiúk is megfordulnak a csinos, fejlett lány után az utcán, míg ő plüssállatokat gyűjt, és még mindig szeret Barbie-val játszani.

Tapasztalatom szerint a fiúknál nagyon szór a testi fejlődés üteme. Így ha betekintünk egy nyolcadikos osztályba, akkor a fiúk egy része már meglódult a testi fejlődésben, és szinte elérte felnőtt testmagasságát, az osztály másik része pedig úgy fest, mintha eltévesztette volna a tantermet és az alsósok között lenne a helye.

A kulcsszó a tapintat

Kamaszokkal szemben duplán igaz, hogy nem szabad a külső benyomás alapján ítélni. Előfordulhat, hogy egy testileg fejletlenebb fiúnak komoly, érett gondolatai vannak. Igen gyakori, hogy a gyermek testi fejlettségéből kiindulva a felnőttek azt hiszik, hogy pszichésen is ugyanott tart. Ebben az esetben nagyot lehet hibázni. Egy-egy félmondat, odavetett megjegyzés hosszú időre megsebezhet egy fejlődésben lévő kamaszt.

Senki se viccelődjön a fiúk alig karizmaival, esetlenül lógó karjaival, görnyedt tartásával. Senki se tegyen dicsérő megjegyzést a lányok „hegyesedő” pólójára. A kulcsszó a tapintat. Ugyanúgy, ahogy nem ültetheti ölbe a 12 éves nagylányt a szomszéd bácsi, mint ahogy ezt tette a lány négyéves korában, ugyanúgy nem szabad 20 évesként kezelni az amúgy 20 évesnek simán kinéző 14 éves lányt.

A kamasz lelke könnyen sebezhető, különösen sérülékeny. Megváltozott testét ő is nehezen fogadja el, folyamatosan kritikusan szemléli. „Túl dagadt vagyok”; „Túl sovány vagyok”; „Túl nagy a fenekem”; „Nem vagyok elég izmos” – gondolja. A szülő finoman terelgetve, pozitív tulajdonságokat kiemelve segítheti a folyamatot, hogy a kamaszkor végére a gyermekének egészséges önértékelése legyen.

A cikk folytatása a hvg.hu oldalon olvasható.