Ezért kell megtanítani a gyerekeket arra, hogy egyedül is elfoglalják magukat
Az elmúlt időben sokat cikkeztek arról, hogy a magány, annak minden negatív következményével, egyre jobban sújtja a fiatalokat. Holott nagyon fontos az életben, hogy egyedül is képesek legyünk feltalálni magunkat.
Linda Simpson kanadai írónő, aki anya és nagymama is, a Huffington Postban fejtette ki erről nézeteit, ebből idézett a Szeretlek Magyarország.
A szerző szerint, miközben a mai nevelési módszerekben elsőrendű szerepet kap a gyerekek társadalmi beilleszkedési képességeinek fejlesztése, nem tanítják meg őket arra, hogy egyedül se érezzék magukat magányosnak. Elsősorban azért, mert a mai gyerekeknek nagyon kevés alkalmuk van arra, hogy egyedül legyenek.
Pedig igazából nincsen másra szükség, mint egy kicsit lazítani a “pórázon”, de ez nem azt jelenti, hogy leültetjük a gyereket a tévé elé, mert ezzel nem ő tölti ki magának a szabad idejét.
Ha azonban hagyjuk egyedül játszani, azzal arra biztatjuk, hogy kíváncsi, magabiztos, és önálló legyen. A játék az alapja az egyedüllét megtanulásának, így tanulja meg, hogy maga oldja meg a felmerülő problémákat, és próbára tegye képzeletét.
Hogyan lehet ezt a legkisebbekkel megvalósítani?
Egybeeshet például a mi magányos tevékenységünkkel: mi olvasunk, amíg a pici egyedül játszik. Így mindketten el vagyunk foglalva, de fizikailag közel vagyunk egymáshoz. És ezzel a szülők is levegőhöz jutnak, amíg a gyermek felfedez, egyedül alkot és jól érzi magát a saját társaságában.
Ami a legnehezebb: ellenállni a beavatkozásnak, ha úgy tűnik, hogy valami nem működik a kicsinél. Persze a magára hagyást sem vihetjük túlzásba, itt is meg kell találni a kellő egyensúlyt.
Számos tanulmány utal arra, hogy az ellenállóképesség, amely alapvető fontosságú tulajdonság, egyre erősödik, ahogy megtanuljuk magunkat egyedül jól érezni. Ezzel csökkentjük azt az igényünket, hogy mindig másokra legyen szükségünk, és kifejleszthetjük az alkalmazkodás mechanizmusait, amelyekre nagy szükség lesz az élet próbatételei során.
Látszólagos siker, valódi magány
Manapság a siker a varázsszó, még a szülők is aszerint értékelik gyermekük társadalmi sikerét, hogy mennyi barátjuk van a közösségi hálón és hány meghívást kap.
A helyzet iróniája, hogy éppen
akkor éri el a magányosságérzés a tizenéveseket, amikor beszállnak a lájkversenybe.
Éppen ezért fontos a kamaszoknál, hogy találjanak egy olyan elfoglaltságot, hobbit, amivel produktív módon tölthetik szabadidejüket egyedül.
A cikk folytatódik, elolvashatjátok a Szeretlek Magyarország oldalán.