Váratlan területeken is fejleszti a gyereket a bábozás

gyerek bábuzik

Váratlan területeken is fejleszti a gyereket a bábozás

Viccesek, színesek és sokat mozognak – de a bábok nemcsak a figyelemfelkeltésben jeleskednek, hanem egészen váratlan pontokon is segíthetik gyermekünk magabiztos előrehaladását.

Közismert, hogy a mesék nem csupán szórakoztatják a gyerekeket, hanem szellemi fejlődésükben is kulcsszerepet játszanak. S míg ma már a rajzfilmes választékban is rengeteg inspiráló, nem csupán passzív nézői szerepet feltételező mesét találhatunk, még jobban megmozgatja gyermekünk fantáziáját és támogatja fejlődését, ha közvetlenül be tudjuk vonni őket a mesélés folyamatába. Ennek egyik legjobb módszere a bábozás. A figurákkal való játék kiemelendő pozitív hatása, hogy segíti a gyermeket a logikus gondolkodásban, mivel a bábozás által a világról szerzett ismereteit rendszerezni tudja a gyermek – írta a babaszoba.hu szerzője.

A báb bátorít

A különféle bábok – az ujjbáboktól a marionettig – segítségével mindenekelőtt sokszor érdekesebben tudunk mi, szülők mesélni, mint egyszerű felolvasással. Hiszen a bábok mozoghatnak, énekelhetnek, és egyéb változatos módokon tevékenykedhetnek a történet kibontakozása közben, ami gyermekeink figyelmét is hosszabb ideig lekötheti – márpedig a koncentrált figyelem gyakorlása eleve igen hasznos a számukra.
Ezen a módon azután játékosan és természetesen növelhetjük gyermekeink szókincsét (eleve már azzal is, ha a kicsik elnevezhetik a bábokat) és jelentősen gazdagíthatjuk fantáziájukat, hogy minél kreatívabbak lehessenek: nyugodtan kitalálhatnak és eljátszhatnak például a bábokkal másféle befejezéseket, fordulatokat a jól ismert mesékhez.
Gyermekeink az elbábozott mesék, szituációk segítségével nyugodt közegben gyakorolhatják, hogyan kell nyilvánosan, mások előtt megszólalni, később pedig, ha már megtanultak olvasni, megeshet, hogy a félénkebb gyerekek bátrabban olvasnak fel hangosan a bábjaik, mint társaik, szüleik, tanáraik előtt.
Ráadásul a bábok egyéb területeken is igen eredményesen bevethetőek a félénkség leküzdésében: ha például gyermekünk nem szívesen vesz részt a közös éneklésben vagy táncolásban, akkor talán hamarabb kap mégis kedvet hozzá, ha látja, hogy kedvenc bábja lelkesen együtt mozog és dalol a többi gyerekkel.

A báb jó barát

A bábozás másik nagy előnye, hogy megannyi érzelmet megjeleníthetünk, illetve lényegében kibeszélhetünk általa, köztük sokat olyat is (félelmeket, sérelmeket, szégyenérzetet stb.), amelyről máskülönben gyermekünk nem szívesen beszél. A bábok esetében van ugyanis egy áttét – hiszen nem mi beszélünk, hanem a figurák, nem velünk történik az esemény, hanem a bábokkal -, amely biztonságosabbá teszi a problémásabb témák megközelítését. A nehezebben kommunikáló gyerekek szülei sokszor csak így, bábozás közben értesülhetnek arról, hogy aktuálisan mik is foglalkoztatják gyermeküket, akik a bábokat a barátaiknak tekinthetik, akik előtt bátrabban és szabadabban megnyílhatnak.
A cikk folytatása (társas érintkezés aspektusai, konfliktusmegoldás, illemszabályok, motoros képességek fejlesztése stb.) a babaszoba.hu cikkében olvasható.