5 szabály az iskolai figyelem fejlesztésére

5 szabály az iskolai figyelem fejlesztésére

Ahhoz, hogy megtanuljunk jól tanulni, először meg kell értenünk az agyunk működését, majd pedig be kell tartanunk néhány szabályt. Íme a tudnivalók a figyelem fejlesztéséhez.

Mindenkinek más a domináns érzékszerve, mellyel a tananyagot befogadja. Ha leegyszerűsítjük az agytekervényeink között zajló komplex folyamatot, elmondhatjuk, hogy az információ először a rövidtávú memóriába kerül, majd elegendő ismétlés révén a hosszútávúba íródik.

Ez a folyamat azonban be sem indul, ha kimarad a folyamat legelső eleme: a kellő figyelem. Sok diák itt bukik el, nem figyel oda órán. Mert a tananyag nem kelti fel a figyelmét? Mert más köti le a figyelmét, például a telefonja? Mert fáradt? A dekoncentráltságnak számtalan oka lehet – írta a psymagazin.hu. De hogyan fejleszthető a figyelem?

Tedd érdekeltté!

Fontos, hogy milyen beállítódással, hozzáállással megy iskolába. Fontosnak tartja, amit tanul? Ő választhatja ki, hogy a tantárgyak közül mit tart fontosnak? Ő dönthet a továbbtanulásának irányáról? Valóban érdekli, amire oda „kell” figyelnie? Mi a célja azzal, amit meg „kell” tanulnia? Beszélgess gyermekeddel arról, mi az, ami érdekli, milyen pályát képzel el magának, és ahhoz milyen tantárgyakra kell nagyobb hangsúllyal figyelnie!

Tedd kezdeményezővé!

Hogy telik a reggel? Pihenten ébred vagy fáradtan? Első dolga a telefonjába menekülni, vagy tud lassan ébredezni a reggeliző asztalnál anélkül, hogy bármire reagálnia (akár válaszolnia) kellene? Tud-e reggel ő kezdeményezni, jut-e neki elég tér, amit az iskola előtt még szabadon kitölthet? Reagáló üzemmód helyett („beraktad a tornacuccod, eltetted az uzsidat, elég melegen öltöztél…?” „Igen, nem, igen…”) a proaktivitást erősíti, ha hagyjuk kitalálni, hogy mit csomagol magának uzsonnára, berakja-e a kedvenc könyvét, mit vesz fel aznap – nyilván életkortól függően alakítva a szabad döntések zónáját. Beszélgess gyermekeddel arról, hogyan lehetne könnyebbé tenni a reggeleket, hogy ne keljen mindennap bal lábbal a péntek délutánt várva. Mondd el, neked mi segít jó hangulatban indítani a napot!  Sokkal hitelesebbek vagyunk szülőként, ha elmondjuk a saját életünk történetét, mint ha csak vele kapcsolatban vagyunk okosak.

Tanítsd meg relaxálni!

Az iskolai szüneteket nem tudjuk befolyásolni, ha órán elfárad, nem tudjuk hazavinni fél órára ágyba fektetni, de egy életre hasznos tudást adhatunk neki, ha megtanítjuk néhány villámrelaxációs technikára, melyekkel hatékonyan, rövid idő alatt ki tudja pihenni magát. Lehet, hogy már az iskola felé vezető úton a buszon ülve pótol egy kis alvást egy ötperces autogén tréning gyakorlattal, lehet, hogy az utolsó órai dolgozat előtt a mosdóban van lehetősége kicsit felélénkíteni a figyelmét egy párperces légzőgyakorlattal a lényeg, hogy észrevegye, ha fárad, és legyen eszköze, amivel segíteni tud önmagán. Taníts meg neki néhány bevált stresszoldó technikát! Ehhez persze szülőként neked is alkalmaznod kell ilyesmit, különben nem lesz hiteles. Próbálj ki néhányat, teszteld le saját magadon, és oszd meg vele a saját tapasztalataid.

A teljes cikk a felsorolás folytatásával és egy figyelemfelmérő videóval a psymagazin.hu oldalán olvasható.

  • Felelős Szülők Iskolája

Felelős Szülők Iskolája

A Felelős Szülők Iskolája 2010 óta működő aktív szakmai és civil közösség, mely keretén belül az ideális gyermeknevelésre, az „elég jól” működő családra és a felelős szülői attitűdre keressük a válaszokat.

Tovább

A weboldalon "cookie-kat" ("sütiket") használunk, hogy a legjobb felhasználói élményt nyújthassuk látogatóinknak. A cookie beállítások igény esetén bármikor megváltoztathatók a böngésző beállításaiban.