Esterházy-kastély

A kismartoni Esterházy-kastély, a hercegi udvar művészetpártoló tevékenységének és zenei életének helyszíne volt. A fiatal, ambiciózus I. Esterházy Pál herceg, annak érdekében, hogy a társadalmi pozícióját kifejezze, a 17. század végére a középkori gótikus várat barokk palotává építtette át. Ezzel a kastély egy sajátos képprogramot kapott, nagy hangsúlyt fektetve a magyar gyökerekre. A déli homlokzaton magyar hadvezérek mellszobrait helyeztette el, létrehozta a Nagy Termet, melyet ma Haydn Teremként ismert. A Nagy Terem volt Pál által megalkotott képprogram kiteljesedése. A magyar uralkodók mellett, Carpoforo Tencalla freskói az antik mondavilágba kalauzolnak el. A freskókon életre kel Ámor a szerelem istene és a halandó királylány Psziché izgalmas szerelmi története. A világhírű Haydn Terem 12 méter magas, a hossza 30 méter, szélesége pedig 15 méter.

Esterházy-kastély

Fotó: Esterhazy, © Paul Szimak

A kastélyt a 18. században klasszicista stílusban építették át. Az épület park felőli oldalához egy kocsifelhajtót építettek, melyet korinthoszi oszlopokkal díszítettek, parkját pedig ritka növények betelepítésével, modern angolparkká alakították át. A különleges mediterrán növények átteleltetésére épült a Pálmaház másnéven Narancsház (Orangerie).

II. Pál Antal herceg, aki egyben Joseph Haydn a híres zeneszerző első munkaadója az Esterházy családból, nagy szeretettel vásárolt pompás bútorokat. A velencei mester Guiseppe Briati barokk stílusú üvegberakással díszített konzolasztala a gyűjtemény egyik ékköve.

1764-ben vásárolta meg a porcelán étkészletet I. Miklós herceg Frankfurtban, amikor II. József koronázásán részt vett. A hatalmas ünnepre hónapokon keresztül készültek és természetesen mindenből csak a legjobb minőséget vásárolták. Az étkészlet eredetileg 207 daraból állt, napjainkban azonban már csak 141 darab maradt fenn, így a világon a legnagyobb és legrégibb étkészlet, amely fennmaradt a 44 évig működő Frankenthal műhelyből.

Esterházy Antal herceg 1790-ben elhozatta édesapja barokk ezüstkészletét Fertődről, beolvasztatta, hogy modern stílusút készíttethessen belőle. Ez a pazar készlet egykoron 900 részből állt, és súlya körülbelül 504 kg volt.

Fotó: Esterhazy, © Roland Wimmer

II. Esterházy Miklós igazi mecénás és művészetkedvelő hírében állt, számos megbízással látta el kora jelentős művészeit, például a híres szobrászt Antonio Canovát vagy a híres zeneszerzőt Joseph Haydnt. Gyűjteményének egyik büszkesége egy ingaóra Ámor és Psziché alakjával a gyertyatartók pedig Apollót és Diánát formázzák, ezek akkoriban a modern stílust képviselték és egyértelműen Miklós gyűjtőszenvedélyét tükrözik. A herceg 1803-ban gőzgépet hozatott Londonból, melyet a kastély parkjában a gépházban helyeztek el, ez működtette a parkban lévő szökőkutakat, vízijátékokat. A herceg tehát rajongott a modern technikai vívmányokért is.

Joseph Haydn közel 40 évig állt az Esterházy család szolgálatában. Ő volt a vonósnégyes zenei műfaj megalkotója, ahol négy vonós hangszer:  két hegedű, brácsa és a cselló folytanak egymással zenei párbeszédet. A mester számos művet komponált vonósnégyesre.

A kiállítások bepillantás engednek a családi ünnepségek kultúrájába, a mindennapi szokásokba és az akkori zenei életbe, melyet Haydn tett igazán színessé a hercegi udvarban.

GRUND 2022 – Táborexpo, Osztálykirándulás, Vakáció

Minden, ami tábor, utazás, tanulás, játék, fejlesztés nyáron a gyerekeknek, családoknak, osztályoknak!

az online térben a Felelős Szülők Iskolája weboldalán

2022. április – június

Regisztrálj INGYENESEN felvételi információkért, érdekes előadásokért!

Csatlakozz a Facebook eseményhez!

GRUND Táborexpo 2022