Fraknó Vára

Fraknó Várának legkorábbi részeit a 14. században építették. Az Esterházy családhoz 1622-ben került zálogbirtokként, majd 1626-ban örökös tulajdonként. A középkori vár átalakítását Esterházy Miklós nádor kezdte el, madj fia, Pál folyatatta és fejezte be. Már messziről látszik a Rozália-hegység nyúlványán méltóságteljesen emelkedő erődítmény, melyet az évszázadok során senkinek nem sikerült elfoglalni. A helyenként 7 méter vastag falak és a széles várárok biztos védelmet nyújtott lakóinak. Az ódon falak trezorként őrizték az utókor számára a megannyi ritkaságot és kincset.

A fegyvergyűjtemény, mely nemcsak az Esterházy-ezredek felszereléséből, hanem a törökök, franciák és a poroszok ellen vívott csatákban megszerzett hadizsákmányokból is áll, Európa legnagyobb magánkézben lévő gyűjteményének számít. Páratlan különlegesség az eddig ismert legkorábbi, eredetiben fennmaradt magyar koronázási zászló, melyet Esterházy Miklós emelt magasba 1618-ban, II. Ferdinánd koronázási szertartásán.

A várkonyhában látható, különböző korokból fennmaradt konyhai edények szinte visszarepítenek a múltba. A füstölővel és kemencével ellátott helyiségekben naponta többszáz embernek készítettek ételt. A konyhának saját dagasztóteknővel ellátott péksége volt, melyben előfordult, hogy 10.000 db pékáruhoz készült tészta.

Fotó: Esterhazy, © Andreas Hafenscher

Az erődítmény vízellátásának biztosítására Esterházy Miklós nádor építtetett egy kutat. A legenda szerint török hadifoglyok készítették, valójában azonban egy bécsi szobrász keze munkája, a fölé helyezett fakerék segítségével 100 liter vizet tudtak egyszerre felhozni. A legendás kút napjainkban is ámulatba ejtő, hiszen palackformájának köszönhetően egyedülálló visszhangot ad, mélységét pedig mi sem szemlélteti jobban, mint az, hogy a beleöntött víz 6  másodperc múlva csobban az alján.

Az 50 m magas Öregtorony fala mintegy 7 méter vastag, belsejében pedig a várbörtön kapott helyet. Az elítélteket ebbe a mintegy 15 méter mély tömlöcbe eresztették le, hogy aztán ott magukra hagyják őket. A legenda szerint a vár első ura, Gilet herceg felesége gonoszságának és kegyetlenségének köszönhetően is itt nyerte el végső bűntetését. Hogy lelke nyugalomra leljen Gilet herceg építtetett egy kápolnát.

Fraknó Vára

Fotó: Esterhazy, © Andreas Hafenscher

Az Esterházy hercegek gyűjtőszenvedélyének köszönhetően a vár telis-tele van különleges és ritka kincsekkel. Esterházy Miklós fia, I. Pál 1692-ben egy három helyiségből álló titkos kincstárat építtetett, melynek ajtaját bonyolult zárszerkezettel látta el. A bejutáshoz három kulcsra volt szükség, melyet három különböző ember őrzött. Az első helyiség gazdasági levéltárként működött, a másik kettőben pedig az értékes ékszerek, arany és ezüst tárgyak, órák mellett olyan természeti kincsek is helyet kaptak, melyeket gyógyítónak hittek vagy afrodiziákumként tartottak számon. Az eredeti szekrényekkel berendezett, színpompás falfesményekkel díszített „csodakamra” napjainkban is lenyűgöző élményt nyújt.

GRUND 2022 – Táborexpo, Osztálykirándulás, Vakáció

Minden, ami tábor, utazás, tanulás, játék, fejlesztés nyáron a gyerekeknek, családoknak, osztályoknak!

az online térben a Felelős Szülők Iskolája weboldalán

2022. április – június

Regisztrálj INGYENESEN felvételi információkért, érdekes előadásokért!

Csatlakozz a Facebook eseményhez!

GRUND Táborexpo 2022