Föld napja testközelből – avagy mi köze a vertikális farmnak, a vízszabályozásnak, vagy akár az űrkutatásnak a Föld „megmentéséhez”?

Álmok Álmodói 20 kiállítás

Április 22. a Föld napja, pedig minden napnak annak kellene lennie, hiszen már egyáltalán nem távoli tapasztalások, jövendölések, amik a kék bolygó kiszáradását, klímaváltozását jellemzik… Ezt már a mindennapi életünkben is megtapasztaljuk, naponta szóba kerül, bár lehet, hogy nem megoldás fókusszal, pedig számtalan olyan magyar tudományos innováció, megoldás áll rendelkezésünkre, melyet ismernünk kellene nekünk felnőtteknek, hogy megmutathassuk a gyerekeknek.

A legjobb Föld napi program, de akár a Fenntarthatóság Hete kapcsán is ajánlhatom az Álmok Álmodói 20 kiállítást a Millenárison, mely 600 magyar tudós találmányát mutatja be. Most tematikánkban az agrár csomópontra, az űrkutatásra és a környezetvédelemre fókuszálunk, de emellett a 6000 négyzetméteres élménykiállításon számtalan tudományterület fellelhető az informatika világán át egészen az orvoslásig. Természetesen áttételesen ezek is kapcsolódnak a Föld napja vagy a Fenntarthatósági hét témájához, hiszen pont az a lényege a kiállításnak, hogy a gyerekek az összefüggéseket lássák meg! Az orvoslás, a nagy járványtérkép adatai, információi nyilván hatással vannak oda-vissza például a Föld vízkészletére, a higiéniás állapotokra is, vagy épp emiatt alakultak ki járványok, vagy épp ezért sikerült lelassítani azokat.

Álmok Álmodói 20 kiállítás

Környezetvédelem, klímavédelem, speciális agrár megoldások és az űrpaprika

Álmok Álmodói 20 kiállításNem kérdés, hogy az éghajlati változások, a fogyasztói társadalom jelenléte számtalan problémát szül, amihez megoldást is kell találnunk! A természet erőinek felhasználása, kiaknázása több évezredes tudomány. Gondoljunk csak a vízimalmokra, a szélerőművekre, de a manapság egyre jobban elterjedt napelemes megoldásokra is, ezek mind természetes „motorral” működnek.

Az urbanizáció nemcsak a káros gáz kibocsátásokat fokozta, hanem hatására a hasznos, megművelhető földek is jócskán csökkentek, termő kapacitásuk is megváltozott. Erre ad például alternatívát a vertikális farm megoldása, mely egy hűtőszekrény méretű térben, sokszoros mennyiségű zöldség termesztésére nyújt lehetőséget, mint a hagyományos föld megművelésével. De miként is lehetséges ez?

Az Álmok Álmodói 20 egyik szenzációja az űrpaprika, mely a Debreceni Egyetem kutatása, akik az űr meghódításának törekvése kapcsán előidéztek olyan körülményeket, melyek az űrben léteznek és sikeresen kikísérleteztek egy módszert ezen adottságok mentén paprika termesztésre is. Olyannyira, hogy az első űrpaprikákat már le is szüretelték a kiállításon.

A tárlat számtalan érdekes találmány megismertetésével ad választ a környezetvédelem kérdéskörére, csakúgy, mint a klímavédelemre.

Súlytalanság, csillagászat és földrajzi felfedezések

Bármennyire is szeretnénk az űrbéli lebegés élményét nem tudja a kiállítás megadni, de a gondolatainkban elrepít minket akár a súlytalanság állapotába is. Ekkor már megérkezünk az űrszemetek kérdésköréhez, vagy épp a kiállításon VR szemüveg segítségével felfedezhető Mars felszínig, de akár az ottani testsúlyunk meghatározásához is, ami csupán egy harmada földi kilogrammjainknak… ez sokunknak nagy öröm.

Álmok Álmodói 20 kiállítás

A csillagászat, az űrkutatás számtalan olyan információt ad a Föld felfedezésére, mely egy teljesen más aspektusban világítja meg bolygónk mibenlétét, funkcióit, adottságait.

Az élménykiállítás számtalan interaktív elemet foglal magában, ami önállóan is képes vezetni a látogató figyelmét és segít felfedezni a nagy összefüggéseket.

Természetesen egy-egy odaadó szülő, tanár narrációja még inkább hozzátehet a tematikus látogatások élményéhez, illetve osztálykirándulásként, kihelyezett tanóraként igényelhető csoportkísérő is a látogatáshoz.

A Föld napja – április 22. – és a Fenntarthatósági témahét – április 25-29. – első hallásra csupán természetismeret, vagy épp földrajz, pedig ennél jóval több, hisz az összefüggésekben előjön a fizika, a kémia, a biológia, de akár a történelem is.

Ami a tantárgyakon túlmutat, az a felelősség, amit felnőttként és gyermekként is éreznünk és értenünk kell, mert apró lépésekkel leszünk csak képesek megóvni a Földet a pusztulástól és ehhez kellenek majd a fiatal, tehetséges magyar kutatók, tudósok, akik még sok új innovációval ajándékoznak meg minket.

Erre inspirál az Álmok Álmodói 20 kiállítás.

GRUND 2022 – Táborexpo, Osztálykirándulás, Vakáció

Minden, ami tábor, utazás, tanulás, játék, fejlesztés nyáron a gyerekeknek, családoknak, osztályoknak!

az online térben a Felelős Szülők Iskolája weboldalán

2022. április – június

Regisztrálj INGYENESEN felvételi információkért, érdekes előadásokért!

Csatlakozz a Facebook eseményhez!

GRUND Táborexpo 2022

• alapító, ügyvezető

Tibenszky Moni Lisa

2 gyermek édesanyja, újságíró, marketing-kommunikációs szakember, sportmentáltréner, life coach, a Felelős Szülők Iskolája alapító ügyvezetője