Osztálykirándulás szervezése gyerekekkel – Most kell csak igazán a külső élmény, közösségi program – osztálykirándulásra fel!

osztálykirándulás

A tavasz az egyik legintenzívebb időszak egy iskola életében. Nem csak a nyár közeledése teszi azzá, hanem az év végi hajrá, vizsgák, kompetenciamérések, érettségi, és persze az osztálykirándulások is. Tudom, a többi nem annyira kellemes sokaknak, de legalább izgalmas. A május és június hónapok arról szólnak, hogy a gyerekek várják az osztálykirándulást, illetve megvalósulnak az osztálykirándulások. Most talán még izgatottabb mindenki, hiszen az elmúlt két évben a koronavírus járvány miatt sok helyen nem valósultak meg kirándulások, táborok, mert a helyzet nem tette ezt lehetővé. Úgy tűnik, azután a mostoha időszak után most zavartalanul meg lehet tartani ezeket, ami fantasztikus hír mindenki számára.

Egynapos, többnapos osztálykirándulás – mind jó lehet, a hangulaton, előkészítésen is múlik!

Lehet szervezni egynapos, többször egynapos, illetve több napos kirándulásokat is. Bevallom, én mindegyiket szeretem, mert mindegyik más, mindegyik más mentalitást és nem mellesleg más szervezést igényel. Én májusban szervezek több egynapos, júniusban pedig egy négy napos kirándulást, amiket már nagyon várok. Gondolom, nem vagyok ezzel egyedül. Igen, tanárként is ugyanolyan izgalommal várom ezeket, mint a gyerekek. Persze, legalább annyi idegeskedéssel is, hogy minden rendben legyen, minden jól alakuljon, és minden a lehető legoptimálisabb legyen.

Együtt szervezkedjetek, vonjátok be a gyerekeket is!

Tanárként fontosnak tartom, hogy ebbe a szervezésbe a gyerekeket is be kell vonni, ők is ki kell, hogy vegyék a részüket belőle. Egyrészt, hogy ők is lássák, milyen munkafolyamatokkal, feladatokkal jár ez, másrészt pedig hogy mi ne őrüljünk bele a szervezésbe, vagy abba, hogy olyan programot szervezünk, ami a gyerekeket egyáltalán nem érdekli. Mert sajnos sokszor ez az egyik alap hiba, hogy olyan dolgot választanak a felnőttek, ami a gyerekeket teljesen hidegen hagyja, és inkább nyűglődés lesz az egész, mint szórakozás. Ez persze nem azt jelenti, hogy mindig csak strandolni kell, vagy játszóházba menni, de azt sem, hogy a múzeum az egyetlen opció a tanulmányi kirándulásra. Sőt. Mindegyikből találunk nagyon remek helyeket, ahol mindenki megtalálja a maga szórakozását, és még tanulni is lehet belőle.

Fontos, hogy már a szervezés előtt bevonjuk a diákokat. Kérdezzük meg, ők milyen programokat szeretnének, gyűjtsük ezeket össze. Amikor megvan, akkor lehet erről szavazást tartani, lehet érvelni egyik vagy másik mellett. Meg lehet nekik ezzel tanítani azt, hogy milyen szempontokat kell figyelembe venni egy ilyen helyzetben, és hogyan lehet úgy kompromisszumot kötni, hogy az mindenkinek a megelégedését szolgálja. A szervezés során is be lehet vonni a gyerekeket. Egynapos esetén eloszthatjuk a gyerekeket csoportokba, akiknek aztán részfeladatokat adunk: legyen az utazás megtervezése, programszervezés, az adott helyszínekről szóló információk megosztása a társaikkal, stb. Így ők is érdekeltek abban, hogy minél érdekesebb, izgalmasabb legyen a közös kirándulás. A több napos program esetében a csoportoknak adhatunk egy-egy napot, hogy aznapra ők szervezzék meg a programokat közösen, természetesen a pedagógusokkal egyeztetve. Így garantált, hogy egy nagyon izgalmas, érdekes és tartalmas kirándulás elé nézhet az osztály és a tanárok is. Mert vallom, hogy egy program akkor a legjobb, ha mindenki élvezi, mindenki megtalálja benne a helyét, a szerepét, és azt, ami őt feltölti.

GRUND 2022 – Táborexpo, Osztálykirándulás, Vakáció

Minden, ami tábor, utazás, tanulás, játék, fejlesztés nyáron a gyerekeknek, családoknak, osztályoknak!

az online térben a Felelős Szülők Iskolája weboldalán

2022. április – június

Regisztrálj INGYENESEN felvételi információkért, érdekes előadásokért!

Csatlakozz a Facebook eseményhez!

GRUND Táborexpo 2022

• történelemtanár, pályaorientációs konzulens

Balatoni József

Balatoni József vagyok, történelemtanár, élménypedagógiai tréner, pályaorientációs konzulens, író, influencer.