Jocó bácsi szerint: A tábor képességet fejleszt – önállóság, együttműködés, döntésképesség…!
Az én időmben…napokig nem aludtam a tábor előtt annyira vártam
Pedagógusként nagyon szeretek táborokat szervezni és táborokban lenni. Ez valószínűleg gyerekkoromból maradt meg, mert akkor is mindig nagyon vártam, hogy mehessek egy-egy ilyen kirándulásra. Már napokkal előtte nagyon izgatott voltam, alig aludtam, és utána hetekig arról tudtam csak beszélni, hogy mi történt a táborban. Akkor még nem voltak mobiltelefonok, így nem tudtam mindenről beszámolni a szüleimnek, maximum egy képeslapot tudtam küldeni, ami ha szerencsém volt, előbb ért haza, mint én. Hetente egyszer pedig telefonáltam néhány percet egy telefonfülkéből. Hetekkel – néha hónapokkal – később pedig meg tudtam mutatni az előhívott fényképeket, már amibe nem lógott bele az ujjam, vagy nem lett teljesen homályos.
De ennyit a romantikus, nosztalgiázó visszaemlékezésről, ígérem, a cikk nem erről fog szólni.
Szülőként mindig nagy dilemma, hogy milyen táborba menjen a gyermek, mi illik hozzá a legjobban. Szerintem a legjobb, ha ezt a gyerekkel közösen választják ki, akár egy előre megbeszélt anyagi keret meghatározásával, hogy ne olyan tábort válasszon, ami nem fér bele a család gazdasági helyzetébe. Őszinte leszek, hosszú évek táborszervezése után továbbra sem tudom, mi kerülhet egy táborban több százezer forintba, hiszen látunk ilyeneket is. És az ár nem mindig fedi a minőséget…
Képességek, készségek, amiket a tábor fejleszt (talán a legjobban)
Önállóság
A táborok a gyerekektől különféle képességeket igényelnek, illetve fejlesztik azokat. Az első az önállóság. Hisz ilyenkor a szülők nélkül vannak, adott esetben meg kell küzdeniük a honvággyal, ami néha nem könnyű feladat. Egy jó tanács szülőknek: nem kell azonnal rohanni ilyenkor a gyerekért, inkább bízni kell abban, hogy a felnőttek, akikre bíztuk, megoldják a helyzetet. Sokszor csak egy beszélgetés, egy kis bátorítás kell nekik, és meg is oldódik a probléma, ami sokszor nem is probléma, csak a fáradtság, a sok új élmény és impulzus következménye. Igen, ez is egy képesség, amit a tábor fejleszt: megismerjük a korlátokat, azt, hogy mennyi alvás nélküli idő okoz már gondot, és mennyi pihenésre van szüksége. Tapasztalat az, hogy viszonylag kevés gyerek van, aki a táborban aludni akar, aztán a harmadik este már belátják, hogy mégis jó, ha kicsit pihennek.
Együttműködés, kooperáció
A tábor fejleszti a kooperációt is, hisz folyamatosan másokkal kell együttműködniük. Én sokszor úgy mentem táborba, hogy senkit sem ismertem, és nagyon hamar sikerült alkalmazkodnom. Ez később megkönnyítette azt, hogy kollégiumban tudjak lakni. Emellett egy nagy adag kompromisszumkészségre is szükség van, hiszen ott akár 8-10 vagy akár még több gyermek lakik egy szobában, használja a mosdókat. Ez pedig rugalmasságot igényel a gyerekektől, hisz nem mindent tud úgy tenni mindenki, mint ahogy otthon megszokta. Van, aki könnyen, és van, aki nehezebben alkalmazkodik ezekhez a helyzetekhez, de a végére mindenki megoldja ezt, és fejlődik általa.
Impulzus dömping, amit jól kell megválasztani, tehát a „döntés-képességet” is fejleszti a tábor.
Ma már tényleg mindenféle tábort megtalálunk a kínálatban a nomádtáboroktól a kézműves táborokon át a programozó táborokig mindent, ottalvós és bejárós változatban. Fontos, hogy a gyermek érdeklődésének megfelelőt válasszunk, bár sokszor érdekes és izgalmas tapasztalat, amikor olyat választ a gyermek, amit addig nem próbált, de érdekli. Mert lehet, hogy itt találja meg azt az elfoglaltságot, amit szeretni fog. Az sem evidens, hogy ha a gyermek szeret festeni, akkor művészeti táborba akar menni, ő éppen lehet, hogy egy sportos tábort fog választani, mert az érdekli, vagy éppen oda mennek a barátai is. Szóval ezek a tényezők is nagyban befolyásolhatják a választást.
+ Nem muszáj! Ne erőltessük, ha nem akar!
Egy fontos: a gyerek nem akar menni, akkor ne erőltessük, hogy már pedig menned kell, mert jól kell magad érezni. Sokszor ez rosszul is elsülhet, tényleg rossz élmény lesz neki a tábor, és a kényszer miatt egy életre elmegy tőle a kedve, hogy újra elmenjen. Pedig felnőttként ezekre a hetekre emlékszünk igazán, a fantasztikus élmények, az új barátságot, a szülőktől való kiszabadulás élménye miatt. Szóval erőszakoskodással ne vegyük el a gyerekektől ezt az élményt, ha nincs nyomás, úgyis el szeretne menni táborba, ez biztos.
Táborozásra, kalandokra fel!
GRUND 2022 – Táborexpo, Osztálykirándulás, Vakáció Minden, ami tábor, utazás, tanulás, játék, fejlesztés nyáron a gyerekeknek, családoknak, osztályoknak! az online térben a Felelős Szülők Iskolája weboldalán 2022. április – június Regisztrálj INGYENESEN felvételi információkért, érdekes előadásokért! |