A bántó szó megalázóbb, mint egy nagy pofon!

A bántó szó megalázóbb, mint egy nagy pofon!

Konferencia a büntetés nélküli nevelésről

írta: Tibenszky Moni Lisa

lanykaFájdalom, harag, szégyenérzet, szomorúság, félelem – csak néhány azok közül az érzések közül, amelyeket a gyermekek átélnek, ha büntetést kapnak. Magyarországon évente kb. 30 gyermek hal meg bántalmazás vagy elhanyagolás következtében, a gyermekjóléti szolgálatok által nyilvántartott veszélyeztetett gyermekek száma közel 200.000, becsült adatok szerint Magyarországon 1 felismert gyermekbántalmazás esetre 25 rejtett eset jut, míg Nyugat-Európában ez az arány 1:10 – írja a gyermekbantalmazas.hu. A probléma lelki háttere a fizikainál talán még veszélyesebb. A helyes nevelési, motivációs utakat keresik a szakemberek a Büntetés nélküli nevelés című konferencián október 19-én. A szervezők, Értsünk szót Program vezetői egyben az együttműködésre és empátiára építő, érzelmi intelligencia készségeit használó szülő-gyerek kommunikáció elismert oktatói is. A konferencia kiemelt támogatója a Felelős Szülők Iskolája.

Motiváció vagy büntetés? Kirekesztés vagy dicséret?

Zaklatók és áldozatok, no és a harmadik hallgató fél, a tanú. Számtalan iskolai, közösségi probléma gyökere a helytelen magatartásban, állásfoglalásban vagy épp ki nem mondott, fel nem vállalt véleményben van. Az online tér kiváló táptalaja lehet a fel nem vállalt, de bosszantó és félelmet keltő attitűdnek. Hogyan tudjuk gyermekeinket felkészíteni a közösségekben kialakuló hierarchia harcokra, a karrier elérésében való rivalizálásra sérülés nélkül? Siker és kudarc, életünk fekete-fehér bábui, melyekkel percről percre lépni kell. Hogyan adhatjuk meg gyermekeinknek az egészséges önbizalmat, lelki úti batyut? Mit tekinthetünk büntetésnek? Mi a különbség a büntetés és a következmény között?  Lehet-e büntetés nélkül nevelni, és ha igen, milyen módszerek léteznek helyette? Az egyedülálló rendezvény e kérdések között szeretne eligazodást és segítséget nyújtani az érdeklődő szülőknek és pedagógusoknak.

A konferencián szakemberek segítségével megnézik, milyen hatásai vannak a büntetésnek a gyerekre, a szülőre és a kapcsolatukra, és végigjárják, hogyan lehet másként gyereket nevelni öt év összegyűjtött tapasztalatait felvonultatva. Azt is megmutatják, milyen módszerek működnek nálunk és másoknál. A szakmai párbeszédet dr. Gyurkó Szilvia gyerekjogi szakértő és Puskás Péter, az Aszódi Javítóintézet igazgatóhelyettese is segíti tanácsaival. A kerekasztal-beszélgetés moderátora pedig Zelinka Ildikó televíziós műsorvezető lesz.

Jó hír azonban, hogy vannak pozitív kezdeményezések, és a büntetés helyett más eszközök, módszerek is léteznek. Puskás Péter, az Aszódi Javítóintézet igazgatóhelyettese az Edupressnek éppen ezekről beszélt. „A fiatalok, akik bűncselekményt követtek el, bírósági ítélettel kerülnek hozzánk. Őket már »megbüntette« az igazságszolgáltatás. Mi, pedagógusok pedig megkapjuk a fiatalokat, akik eddigi minimális sikerélménnyel, szocializációs hiányokkal, iskolai lemaradással, sokszor szeretethiánnyal érkeznek egy elhanyagoló, kriminalizáló környezetből. Innen építkezünk. Mintákat, esélyt adunk, és próbálunk utat mutatni feltétlen elfogadással, empátiával, hitelességgel, példamutatással, következetességgel, neveléssel, oktatással, közös élményekkel, terápiás foglalkozásokkal. Megerősítjük a jót, korrigáljuk a helytelent. Szabályrendszert alkalmazunk, együttműködést kérünk, és szeretnénk, ha a helyesre való törekvés belsővé válna” – meséli Puskás Péter.

Sikerélmények büntetés helyett

Mint mondja: nehéz törekvések ezek a kamaszok eddigi büntetéscentrikus tapasztalatainak figyelembevételével, ezért dolgozták ki a szocializációs szintek elnevezésű pedagógiai programot. Ennek szabályrendszere lehetőséget teremt a fiatalok céljainak megvalósítására, sikeres társadalmi beilleszkedésükre. Hogy mivel? Azzal, hogy önálló döntéseket hozhatnak, önmagukat értékelhetik, maguk fogalmazhatják meg a fejlődésük érdekében a feladataikat, és ezzel a felelősségtudatuk is fejlődik. A program kísérlet a fiatalok eddigi büntetésalapú nevelési tapasztalatainak élményszerű megváltoztatására. A fejlődésre irányuló, motiváció által vezérelt viselkedés örömet, sikerélményt, és így eredményességet hordoz magában. Aki pedig többet szeretne tudni a részletekről, és más módszerekről, annak ott a helye az október 19-ei konferencián, melyet a Lurdy Házban rendeznek meg.

 

Felelős Szülők Iskolája
  • Felelős Szülők Iskolája

Felelős Szülők Iskolája

A Felelős Szülők Iskolája 2010 óta működő aktív szakmai és civil közösség, mely keretén belül az ideális gyermeknevelésre, az „elég jól” működő családra és a felelős szülői attitűdre keressük a válaszokat.

Tovább

A weboldalon "cookie-kat" ("sütiket") használunk, hogy a legjobb felhasználói élményt nyújthassuk látogatóinknak. A cookie beállítások igény esetén bármikor megváltoztathatók a böngésző beállításaiban.