Idő kell a saját család megszületéséhez

kisbaba Mikulás jelmezben

Idő kell a saját család megszületéséhez

Süveges Gergő műsorvezetővel és Regős Judit családi tanácsadóval beszélgettünk

Már pénteken lezárják a nappalit Süveges Gergőék: december 23-ától ugyanis „az angyalok dolgoznak ott”. Nem ebben az egyben különleges a műsorvezető családja: nem csak karácsonykor, hanem a mindennapokban is igyekszenek minél több időt egymással eltölteni. A türelem és az odafigyelés hiánya miatt azonban sok család széthullik: „nem hagynak elég időt a szülők saját családjuk megszületésére” – vallja a Regős Judit családi tanácsadó, a Szülők Háza alapítója.

A gyermekek például napok óta saját műsorral készülnek, az ajándékozás után pedig nem a rokonlátogatás áll az első helyen – arra is hagynak időt a szülők, hogy a gyermekek a rég vágyott játékokat kipróbálják. A négygyermekes családban odafigyelnek egymásra, a problémákat őszintén megbeszélik. Fontos ez Regős Judit szerint is, aki elmondta: sokan külső példákat kívánnak követni, és idegen akaratot erőltetnének párjukra. Ha viszont nem szánunk elég időt saját „családunk megszületésére”, a párkapcsolat megromlásával a család is széthullhat. A jelenség kiolvasható a válási statisztikákból is: a gyermekek hároméves koráig szignifikánsan nő ugyanis a ráta.

„Nem döntöttük el előre, hány gyermeket szeretnénk” – mondta kérdésünkre Süveges Gergő, aki négy csemetét nevel feleségével. Házasságuk gyümölcse mára két iskolás, egy harmadikos és egy elsős, illetve két óvodás gyermek. „Mindig azt a kérdést tettük fel magunknak: van-e energiánk, türelmünk, szeretetünk még egy gyermek felneveléséhez. Örülök, hogy negyedszer is igent tudtunk mondani.” Családjukban a közös programok mellett gyermekeikkel kettesben is töltenek időt a szülők, fontosnak tartják ugyanis, hogy ilyen formában is személyes élményeket szerezzenek. „A mostani munkarendem lehetővé teszi például, hogy a két nagyobbat én vigyem el szerdánként hittanra. Mivel egymást követő csoportokba tartoznak, amíg az egyikőjük az órán ül, másikukkal kettesben szervezünk programot, majd fordítva” – teszi hozzá.

Ahogy egyre több családban, náluk is szóba került az iskolán túli foglalkozások kérdése. Süveges Gergő az óvoda mellett ezt elképzelhetetlennek tartja, de az iskolások esetében fokozatosan bevezetik a különórákat. „Az első fél évben azt mérjük fel, mennyire terhelik le gyermekeinket az iskolai követelmények. Ha kedvet éreznek egyéb tevékenységre és az idejükbe is belefér, választhatnak egy elfoglaltságot. Aztán a következő félévben – ha van rá energiájuk – még egy iskolán kívüli elfoglaltság jöhet be a képbe. Egy idő után viszont már csak cserélni lehet: ha valami újat szeretnének, egy másikat elhagynak. Tudom, hogy fontos a testmozgás, a zene, a művészet, és mindez egyszerre, akkor is elfáradnak, az ő napjuk is 24 órából áll, miközben nekik is szükségük van néhány magányos órára, amikor saját magukkal, a dolgaikkal foglalkozhatnak.” Hogy mit válasszanak az iskola utáni órákra, abba a gyermekeket is bevonják. Akárcsak a mindennapi beszélgetésekbe: döntésekbe, dilemmákba, feladatokba – mondja a műsorvezető, aki tapasztalatairól január 21-én tart előadást az IBS Színpadon, a Felelős Szülők Iskolája előadássorozat részeként. „Mélypont? Csúcspont? – ezeket minden este megkérdezzük egymástól – nagyon jó kiindulópontot jelentenek egy kis esti, meghitt beszélgetéshez. A gyermekek természetesen azt is érzik, ha feszültség van bennünk. Erről is beszélünk, mert jobb, ha kimondjuk – „igen, most mérges vagyok Apára, de meg fogjuk beszélni” –, mint ha bizonytalanságban tartanánk őket.”

A gyermekek valóban érzik a feszültséget. Nem kell ugyan feltétlenül elmondani nekik minden dilemmánkat, a fontosabb döntéseket meg kell osztani velük, ahogy kérdéseikre is válaszolni kell – tanácsolja Regős Judit. A problémák látványos elkendőzése, vagy a bizonytalanság nagyobb gondot okoznak, mint a tények. Egy válás esetében sokkal inkább az jelenti a problémát, ha a szülők nem tudják megfogalmazni a miért kérdésre adandó választ – még nagyobb gond, ha azért, mert nem is ismerik azt. Tévedés, hogy hasonló esetben meg lehet védeni a gyermeket a lelki sérülésektől: nem kell ugyanis mindentől megóvni. Ha nem válik játszmák eszközévé, ha nem tolnak rá felelősséget, akkor fel tudja dolgozni majd a történteket.

Regős Judit elmondta: a válások száma szignifikánsan növekszik a gyermekek hároméves koráig, ami annak következménye, hogy a párok nem hagynak időt saját családjuk megszületésére. Hiába tervezik a gyermeket, az nem jelent biztosítékot a harmonikus család megalapítására – többen nem ismerik fel, hogy az első hónapokban, amíg a család kialakítja új napi ritmusát, rengeteg türelemre van szükség. Ezzel szemben korábban látott, vagy vágyott példákat igyekszenek követni a szülők, és rákényszeríteni partnerükre: „például több anya munkából hazaérkező férjét igyekszik fáradhatatlanul megtanítani az apaságra, holott ő önmagától szeretné ezt a szerepkört beteljesíteni.

Hasonlóan sok apa másként képzeli el az ideális anyát, mint ahogy azt párja műveli. A házastársak egy része csak görgeti maga előtt a megoldatlan problémákat, miközben lassan begyűrűznek a gyermeknevelési dilemmák is. Elkendőzik a problémákat, holott azokkal szembe kellene nézni. Fel kell ismerniük: a legnagyobb lemondásokra az elején van szükség, később viszont helyreáll a rend. De ha a szülők ez idő alatt eltávolodnak, esetleg elvész az intimitás, ha a felek már nem vágynak egymásra, a szülők közti harmónia elvesztésével a család lényege is elvész” – figyelmeztet Regős Judit. Hasonló megoldatlan kérdésekkel fordulhatnak az érintettek a Szülők Házához, ahol nemcsak szakértők válaszolnak a kérdésekre, hanem egymásnak is segítséget, társaságot nyújtanak a szülők. A Szülők Háza tulajdonképpen egy hatalmas nappali, ahova az anyukák és az apukák, sőt a nagymamák és a nagypapák is bátran betérhetnek, és az sem baj, ha magukkal viszik a gondjaikat, problémáikat. Mert az biztos, hogy órák múlva már azokat hátrahagyva, új utakon indulhatnak haza. Ezen a helyen a gyermekek játékos foglalkozásokon, a szülők tanácsadásokon vehetnek részt.

Felelős Szülők Iskolája előadások az IBS-en:

január 21. 17h Süveges Gergő: Nagyüzem az örűltek házában c. előadás

március 3. 17h Regős Judit: Segítség, szülő lettem!

  • Felelős Szülők Iskolája

Felelős Szülők Iskolája

A Felelős Szülők Iskolája 2010 óta működő aktív szakmai és civil közösség, mely keretén belül az ideális gyermeknevelésre, az „elég jól” működő családra és a felelős szülői attitűdre keressük a válaszokat.

Tovább

A weboldalon "cookie-kat" ("sütiket") használunk, hogy a legjobb felhasználói élményt nyújthassuk látogatóinknak. A cookie beállítások igény esetén bármikor megváltoztathatók a böngésző beállításaiban.