A Föld órája – Tegyünk a Földünkért!

Föld órája

A Föld órája – Tegyünk a Földünkért!

E hét szombaton, március utolsó szombatján – este 20:30 órai kezdettel tartják a Föld Órája/ Earth Hour világméretű eseményt, mely kapcsán a klímaváltozásra, a természeti értékeink megóvására hívják fel a figyelmet. A legtöbben azzal fejezik ki egyetértésüket, hogy egy órára lekapcsolják a villanyt, kikapcsolják az elektromos dolgokat a lakásukban. A közterületeken is elsötétülnek a neves épületek díszkivilágításai. www.foldoraja.hu. Bárki kapcsolódhat az akcióhoz, apró egyéni cselekedetekből áll össze a világszintű akció.

Ökológiai lábnyom, klímaváltozás, természeti folyamatok – digitális tananyag a Da Vinci TV- től

Ezen aktualitás kapcsán szeretnénk, ha a gyerekek is foglalkoznának a környezeti, természeti változásokkal, a saját magunk által felkarolható, otthonainkban is elkezdhető pozitív változtatással, mely alapja a hozzáállásunk, tájékozottságunk, ezért összeállítottuk az ismeretterjesztő, népszerű Da Vinci TV csatorna és Da Vinci Kids applikáció filmjeit, játékait.

A feladat, olyan tartalmú filmek megtekintése, amely ezen összefüggésekre világít rá, fő fókusszal az újrahasznosításra, a környezetvédelemre. Az ökológiai lábnyom fogalma, annak csökkentése az egyénektől indul, ennek érdekében számtalan dolgot tehetünk elkezdve a feleslegesen nem elhasznált víztől egészen a komposztálásig. Vajon, hogy élünk, mekkora az ökológiai lábnyomunk, ezt a WWF tesztjével rögvest lemérhetjük, ami magában foglalja a táplálkozást, utazást, életmódot.

Ezen filmeket, applikációkat, játékokat szedtük egy csokorba, melyhez az ingyenes hozzáférést a Da Vinci TV csatorna április 30-ig mindenki számára biztosítja.

Da Vinci TV műsorok

Műsorok a Da Vinci TV-n

Járjuk körbe a világot, az Amazonastól az Antarktiszig, hogyan élnek, mit esznek, mi számít azoknak a népeknek napi teendőnek, erről szól a Geolino, a Da Vinci TV sorozata.

Ne dobd ki! – újrahasznosítás, alkotás. Erre szólít fel minket a sorozat, mely arra hívja fel a figyelmet, hogy ne pazaroljunk, használjuk ki és fel újra, amit csak lehet, így is megóvjuk a körülöttünk lévő értékeket.

kép egy kastélyról ami kijön egy könyvből

Mítosz vagy tudomány? – mit higgyük el a világ működéséből, mik a hírek és az álhírek? A műsorvezető, dr. Jennifer Gardy molekuláris biológiából doktorált, hogy baktériumokra vadászhasson és ezt az igen izgalmas folyamatot követhetjük végig műsoraiban. Célja, hogy elkülönítse a tudományos tényeket a tudományos fantasztikumtól az egészségüggyel foglalkozó hírekben. Mindent megvizsgál, a tökéletesség hajszolásától a borzasztó szagokig.

Műsorok a Da Vinci Kids applikációban

A Da Vinci Kids applikáció számos játékos, ismeretterjesztő filmet kínál, amely Földünk kialakulásával, az időjárás következtében kialakult hatásokkal foglalkozik. Mi van a szivárványon túl?, A Föld kialakulása, Sivatagok, Jégkorszak, hogy csak néhány igazán inspiráló filmcímet említsünk a Da Vinci Kids applikáció Anyaföld tematikájában található, kapcsolódó tartalmakról.

kislány táblagépen oktató műsort néz

Aki pedig a YouTube felületet választja annak szeretettel ajánljuk a Da Vinci Kids magyar nyelvű kisfilmjeit:

Tudomány nagyban sorozat – Víztisztítás címmel

Az evolúció mítosza – Ormány, az agyar, az elefánt különleges szerszámai

Élet és természet – Lótusz hatás – víztaszító hatás

Ezek alapján a kisebbek készíthetnek rajzot, a nagyobbak akár prezentációt, akár egy petíciót, saját felelősség vállalási 10 pontot, hogy Ők maguk, a saját életükben mivel tudják segíteni a Föld értékeinek megtartását.

Érdemes a gyerekeknek megmutatni a Föld Órája Esküt, mely kiváló gondolatindító lehet:

Föld Órája Eskü

Én, a Föld lakója, fogadom, hogy mostantól még inkább figyelek a környezetemre. A természet erőforrásaival okosan gazdálkodom, a pazarlást kerülöm. Az energiatakarékosságra mindennap odafigyelek. A tudatosságot a vásárlásaim során is komolyan veszem. Az otthonomban, a munkahelyemen, és mindenütt, ahol megfordulok, figyelek arra, hogy a tudatos fogyasztás határozza meg lépéseimet, és a környezetemet is erre ösztönzöm.

Március 28-án este 20:30-kor lekapcsolom a felesleges fényeket, és csatlakozom a Föld Órája közösségéhez. Ezzel kijelentem, hogy a jövőben a Föld kincseire vigyázok, fenntarthatóan élek, és ezzel saját jövőmet is védem. Hiszek benne, hogy együtt lehetséges!

Ez a program akár már előkészülete is lehet a hamarosan, április 22-én, lévő FÖLD NAPJA világnapnak, mely szinte minden iskolás oktatási tantervében szereplő tematika. Erről külön oktatási tananyag-ajánlót küldünk majd.

Tanároknak ingyenesen elérhető Da Vinci Kids applikáció ITT

Minden felhasználónak, nézőnek április 30-ig ingyenesen elérhető a Da Vinci Tv teljes kínálata, részletek: ITT

Akik pedig oktatási tippeket szeretnének kapni, azoknak érdemes belépni a Da Vinci Tanár Klub csoportba a közösségi médiában.

• alapító, ügyvezető

Tibenszky Moni Lisa

2 gyermek édesanyja, újságíró, marketing-kommunikációs szakember, sportmentáltréner, life coach, a Felelős Szülők Iskolája alapító ügyvezetője