Hogyan szerettessük meg az olvasást a gyermekkel?

Az iskoláskorú fiúk kevesebbet olvasnak, mint a korukbeli lányok. A probléma a példaképekkel lehet. Mit tegyünk, hogy megszerettessük az olvasást a gyermekünkkel és aztán fent is tartsuk a szenvedélyt?

Érdekes jelenség, hogy a fiúk iskolás koruktól kezdve egészen fiatal felnőtt korukig kevesebbet olvasnak, mint a lányok. Ennek okait boncolgatta korábban a New York Timesban Robert Lipsyte író.

„A fiúk előtt nincsen elég pozitív férfi példakép az olvasás terén. Mivel a legtöbb felnőtt, aki a gyermek olvasásában szerepet játszik, nő, lehet, hogy a fiúk nem látják az olvasást elég férfias tevékenységnek” – írta a fiatal szerző. A gyermek is szívesebben olvas, ha azt látja a családjában, hogy az apja, nagyapja is kézbe veszi a könyvet, példát mutatva neki.

• Természetesen nagyon fontos, hogy megtaláljuk a gyermek érdeklődésének megfelelő könyvet, hiszen ez segít felfedezni, majd fenntartani az olvasás szeretetét.
  • Jó ötlet olyan könyveket venni, amelynek szereplőivel más játékok közt már találkozott. A Star Wars, a Tini nindzsa teknőcök vagy a Lego-figurák csábítók lehetnek könyv formájában is.
  • A könyvtárba és a könyvesboltba érdemes együtt menni a gyermekkel, hogy rákapjon az ízére, és ő is választhasson. Bár a könyvek nem olcsók, jó, ha azért viszonylagos rendszerességgel kap egy-két új kötetet.
  • Bizonyos keretek között nem számít, mit olvas a gyermek, csak az, hogy megszeresse az olvasást. Az sem feltétlenül baj, ha a szülőnek nem tetszik, amit olvas.

Folytatása: Csalad.hu