Könyvek történetei játékosan – avagy Sziporka Sziszi újabb kalandjai

mese részlet rajz

Könyvek történetei játékosan – avagy Sziporka Sziszi újabb kalandjai

Elképzelted már, hogy te vagy Odüsszeusz? Ott vagy Trója ostromakor, és Akhilleusz mögött harcolsz? Milyen érzés volna, ha befolyásolhatnád az elolvasott történeteid kimenetelét, ha beleállhatnál egy-egy szereplő helyzetébe? Esetleg ott lennél Noé bárkája mellett, és figyelhetnéd, hogyan épül… Te keverted már össze az álmot a valósággal?

Egy-egy jó könyv olvasásakor megelevenedhet a szemünk előtt a lefestett környezet, az ország, az emberek. A kosztümös filmekben megszokott helyzetek szinte realitássá válnak, belehelyezkedhetünk egy-egy szituációba, és abban a közegben mozoghatunk, amiről olvasunk. Olykor-olykor ezekről a történetekről álmodunk.

Az álmot és az álmodás körülményeit a mai napig sokan vizsgálják. Vannak olyan helyzetek, amikor azt hisszük, a valóságban vagyunk, és egyszer csak felébredünk. Ekkor derül ki, hogy nem valóságban, álomvilágban jártunk. A filozófusokat már régóta foglalkoztatja a valóság ténye, és ezzel együtt felmerül a kérdés is, hogy az álom vajon hol kezdődik. Az biztos, hogy van egy valóság, amire rávetítjük a képzeletünket. Viszont van egy rejtélyes betegség is, a narkolepszia, amely nem más, mint ellenállhatatlan alváskényszer. Ez általában 10-20 éves korban kezdődik, és vannak olyan betegek, akik félálomszerű állapotban összekeverik a valóságot az álommal.  Ezek a valóságos álmok másról sem szólnak, mint a memóriáról és az emlékekről. Amikor álmodunk, újjáépítjük az agyunkat, összekeverjük a friss emlékeket a régiekkel, és létrehozunk eközben valami egészen újat, ha úgy tetszik új gondolkodásmódokat is kialakíthatunk a régi emlékek során.

Álmainkban sok mindent megtehetünk, de a legizgalmasabb, amikor egy fantasztikus esemény szereplőivé válhatunk. Sziporka Sziszi, a Da Vinci Kids sorozatának főszereplője annyira szeret olvasni, hogy mikor elalszik – és ez gyakran megesik vele – álmában a könyvek történeteibe csöppen. A Világok harcában földönkívüliek ellen küzd, a Twist Olivérben a koldusoknak segít. A Föld középpontja felé haladva vulkánokat kutat, az 1001 éjszaka meséiben megakadályozza a hercegnő kivégzését. November 25-től különös kalandjainak második évada jelentkezik minden szombat és vasárnap 10:00 órától dupla epizódokkal. Ez egy álom? Vagy egy könyv? Egyik sem, ezek Sziporka Sziszi kalandjai! Kövesd legújabb kalandjait a Da Vinci Kids-en, és csodálkozz rá!

• pedagógus, tanulásmódszertan oktató

Tihanyi Rita

Két felnőtt gyermek édesanyja vagyok, pedagógus, tanár, tanulástréner, gyermekagykontroll-oktató