Agresszió- és indulatkezelés játékosan
Sajnos a mai rohanó világban, ahol igen nagy szerepe van a médiának, egyre több az agresszió is a gyermekekben. A szülők ezt általában szégyenként vagy saját nevelésük bukásaként könyvelik el, pedig nem az.
Írja Szekeres Bea óvó néni a Családineten megjelent cikkében az agresszió megjelenéséről a gyerekcsoportokban.
Az óvodapedagógus így kezdi véleménye kifejtését:
Írásom témájaként egy minden helyen tapasztalt, és igazság szerint minden gyermeknél előforduló problémát, az agressziót, illetve az agresszió kezelését választottam. Cikkemben olyan tevékenységekbe integrálható játékos feladatokat fogok ismertetni melyeket nap mint nap használok , és melyeket a gyermekek is örömmel végeznek.
Az agresszió természetes?
Sajnos a mai rohanó világban ahol igen nagy szerepe van a médiának egyre több az agresszió is a gyermekekben. A szülők ezt általában szégyenként, vagy saját nevelésük bukásaként könyvelik el, pedig nem az. Freud szerint ösztön. Mások szerint tipikus konfliktuskezelési forma ami adódhat neveltetésből,rossz példamutatásból, társadalmi közegből vagy akár a médiából is.
Munkám során azt tapasztalom, hogy a legjellemzőbb az utolsó, azaz a médiából, esetünkben a mesékben megjelenő rejtett vagy sajnos nyílt agresszió. Sokat gondolkodtam rajta, hogyan lehetne ezt csökkenteni a gyermekekben, valamint azon, hogyan tanulhatnák meg a helyes indulatkezelési technikákat.
Olvasd el szakértőnk: Polus Enikő Düh? Harag? Agresszió? … Mentes élet című írását! >>>
Indulatkezelő játékötletek
Leírok pár általam használt módszert, játékot, amit eredményesnek találok.
Érzelem tükör
Több fajta módon játszható játék, mely segít a gyermekeknek megtanulni az érzelmeket és a hozzájuk társuló metakommunikatív jegyeket. Körben ülünk, majd először az Óvó néni mutat az arcával egy érzelmet, melyet a gyermekeknek ki kell találniuk, hogy mi az. Pl: Szomorú. Ha kitalálták, le kell másolniuk a saját arcukra. Figyelünk rá, hogy minden gyermek sorra kerülhessen, aki akar így lehetőségük van az egyes érzelmeket megtapasztalni. Nagyobbakkal játszható a játék úgy, hogy ki kell találniuk, hogyan változtathatják meg az adott érzelmeket. Szomorú? hogyan vidítsam fel. Ösztönzi a kreativitásukat és remek problémamegoldást fejlesztő játék.
Dicséret kör
Már a legkisebbekkel is játszható számos pozitív érzelmet megmozgató, jóleső kis játék. Az alaphelyzet ugyan az. Körben ülünk majd mindenki megdicsér valamit a másikon, elmondja miért szereti a mellette ülőt. Fontos, hogy ne csupán a barátok üljenek egymás mellett, mert ez ebben esetben jó szociometriai felmérés, de nem hozza közelebb egymáshoz a gyerekeket. Ez a játék szintén segít a barátságok kialakulásában, és jól nehezíthető a nagyobb gyermekek számára is.
Úgy vélem, ezeknek a játékoknak a használata, bevezetése a csoportban, elősegíti a pozitív, szeretetteljes légkör kialakulását. Csökkenti az agressziót és lehetőséget nyújt a megfelelő érzelmek elsajátítására.
Próbáljátok ki!
És, hogy minden gyerek agresszív lenne, ahogy Szekeres Bea írja? Ha erre te is felkaptad a fejed, érdemes elolvasni az óvodapedagógus teljes cikkét a csaladinet.hu oldalán.