Tudományos felfedezések egy minőségi katalizátoron keresztül gyerekeknek
Milyen változásokat hozhat a jövő? Létezik olyan katalizátor, ami meggyorsítja ezeknek a változásoknak a folyamatát? Hogyan avatkozhat be a tudomány az emberiség ugrásszerű fejlődésébe?
Olyan újítások, technikai újdonságok korát éljük, amelyekről nagyapáink talán álmodni sem mertek. Például az 54 éves Jamie Dupree, riporter egy különleges idegrendszeri betegségnek köszönhetően elvesztette a hangját, nem tudott beszélni. Az új „hangot” a skót CereProc cég készítette el, amely a riporter korábbi hangfelvételei alapján megtanította az ideghálózatnak – ami a gépi tanulás működésének az alapja -, hogy lesz majd képes Dupree elmondani egy szöveget. Ezt a mesterséges intelligenciát (idegrendszert) azóta még tökéletesebben kifejlesztette. Minden szót felbont száz apró részletre, a művelet után megtanulja a szavakból álló hangok fonetikai sorrendjét, így tudja imitálni a felolvasó ember hangképzésének működését. Sőt! Képes saját maga is előállítani hangokat, meg tudja jósolni, hogy az hogyan hangzana, ha az adott ember ejtené ki ezeket.
Az egyik nagy informatikai cég olyan számítógépes rendszer kidolgozásán munkálkodik, amelynek segítségével finomabb, ízletesebb ételeket, recepteket készíthetünk, ugyanis több millió receptet hasonlít össze azért, hogy megalkothassa a tökéletes menüt… A számítógépes algoritmusok képesek lesznek feltárni az ételek kémiai kombinációit, ez segíti őket abban, hogy a tökéletes harapnivalót megalkothassák.
A felfedezésekben, újítások, áttörések megalkotásában számtalan kutató, tudós, zseni vett és vesz részt. Az, hogy ők miket alkottak, nagyban befolyásolta agyuk működése. Ezt a zseniális számítógépet viszont sok tényező irányítja, és ezek között egyik legfontosabb az alvás. A pihenés nagy hatással van agyunkra, annak működésére. Számos alváskutató elemezte már ezt a folyamatot, vizsgálták hatását az idegrendszerre. A megfelelő működés érdekében szükségünk van mélyalvási illetve „felületes” alvási időre is; nagyjából 5 alvási szakaszra. Egy ilyen ciklus kb. másfél óra, így 7,5-8 óra körüli az ideális napi időtartam. Ha valaki jól pihen, kellő minőségű és mennyiségű mély alvásban van része, akkor az alvást követően jobban teljesít, mintha ugyanazt az időt ébren töltötte volna. Akik jóval kevesebbet vagy jóval többet alszanak, azok betegesebbek, sőt korábban meg is halhatnak. Ez persze csak egyszerű összefüggés, és nem törvényszerűség. (Állítólag Edison sem véletlenül fedezte fel a villanykörtét, valószínűleg kevesebb volt az alvásigénye…)
Lehetne még hozni számos példát, amelyek fantasztikusnak tűnhetnek, de mégsem azok, mert a felfedezések korában élünk. Új sorozatot indít a Da Vinci Kids, Katalizátor címmel 2018. november 21-én, minden szerdán 21:00 órakor. Avatárok, űrverseny, idegen életformák. Nem, ez nem tudományos-fantasztikus irodalom, hanem a legújabb tudományos tények!
Műsorunkban olyan tudósokat ismersz meg, akiknek igazán cool a munkájuk.
Folyamatosan új dolgokat fedezünk fel világunkról. A tudomány segítségével még a boltban is időt spórolhatsz. Nézd a Da Vinci Kids-en, és csodálkozz rá!