Iskolaválasztás – Milyen szempontokat vegyünk figyelembe? – Jocó bácsi tanácsai
Az iskolaválasztás egy nagyon nehéz feladat, hisz meghatározza a diák legaktívabb éveit, a középiskolai éveket, mely a személyiség kiforrásának egyik legfontosabb időszaka. Összeállítottam egy szempontsort, hogy mit vegyünk mindenképpen figyelembe az iskolaválasztásnál. Figyelem, ez egy teljesen szubjektív, emocionális szempontsor, ami a saját gondolataimat, véleményemet tükrözi! A szempontok sorrendje nem fontossági sorrend, szimplán gondolatvezetés! A kapcsolódó Milyen szempontokat NE vegyünk figyelembe? című cikket is ajánljom elolvasásra, hogy teljes lehessen az összkép.
-
Diák vágya
Tanárként is, emberként is azt gondolom, hogy a továbbtanulásnál ez legyen az elsődleges szempont, azt vegyük leginkább figyelembe, hogy a diák milyen iskolát, milyen szakmát szeretne választani magának. Azért is fontos, mert így a döntés felelőssége is a diáké, később nem tud hibáztatni senkit önmagán kívül. Segítsük, támogassuk őket abban, hogy kövessék az álmaikat, vágyaikat.
-
Iskola távolsága
Igen, ez is egy nagyon fontos szempont, hisz egyáltalán nem mindegy, hogy a diáknak mikor kell kelnie, mennyit kell utaznia minden nap az iskola az otthona között. Egy idő után nagyon megterhelő a napi sok órás utazás, ami a teljesítmény romlásához is vezethet. Ha a vágyott iskola túl messze van, érdemes elgondolkodni a kollégiumi lakhatáson is. Én magam kollégista voltam, így abból van nagyon sok szép emlékem és tapasztalatom.
-
Személyes benyomások
Egy átlagos évben azt mondanám, hogy szagoljunk bele az iskola levegőjébe, menjünk el, nézzük meg, és az alapján döntsünk. De 2020 egyáltalán nem átlagos, sőt. Mégis a honlapból, a közösségi médiából lehet azért képet kapni egy-egy intézményről, még ha azt fenntartásokkal is kell kezelni. Érdekes lehet az is, hogy amikor az intézménybe beletelefonálunk, email-t írunk, hogyan és miként reagálnak rá, kommunikálnak velünk. Érdemes egy próbát tenni.
-
Pályaorientációs kérdőívek
Az előző írásomban tippeket adtam arra, hogy hol érhetőek el ezek a kérdőívek a kiértékelésükkel együtt, érdemes köztük böngészni. Ezeket a teszteket szakemberek állítják össze, a megfontolt kitöltés után biztos, hogy a diákok, a szülők kapnak egy képet arról, hogy mik is a gyerekekhez közel álló területek.
-
Diákok véleménye
Mindenkit arra biztatok, hogy ha már megvan a kiválasztott intézmény, akkor lehetőség szerint keressenek fel ismerős diákokat, vagy ismerős ismerősét, aki éppen ott tanul, és vele beszélgessenek el arról, mit is gondol az iskoláról, hogyan érzi magát. Hisz a diákoknál autentikusabban senki sem tudja elmondani, milyen is egy iskola. Arra figyeljünk, hogy sose csak egy véleményre alapozzunk, hallgassunk meg többet!
-
Hangulat
Mivel a diák a következő négy évében az ideje nagy részét az iskolában fogja tölteni, egyáltalán nem mindegy, hogy milyen az iskola hangulata, a tanárok személyisége, a többi diák és ezáltal az intézmény légköre, attitűdje. Nagyon fontos, hogy lehetőség szerint a gyermek személyiségéhez közel álló típusú intézményt válasszunk, legyen az családias légkörű, vagy éppen egy nagyon szabályozott iskola.
-
Diákélet, programok
Az előző ponthoz szorosan kapcsolódik és alapvetően meghatározza az iskola hangulatát a diákélet, az iskola programjai. Minél színesebb, minél változatosabb egy iskola programtára, annál biztosabb, hogy tartalmas, élményekkel teli éveknek néz elébe a diák. És ebbe beletartoznak a klasszikus programoktól kezdve az egészen egyedi, speciális rendezvények is. A tanulás mellett ez is nagyon fontos.
-
Büfé, menza
Bizony, bizony, a gyerekek számára ez is kardinális kérdés tud lenni, sőt. Fontos, hogy van-e büfé, és ha van, akkor az milyen. Mert hát ki ne csábulna el egy finomságokkal zsúfolt büféablak láttán egy-egy mignonra vagy hamburgerre. A menza minősége is fontos, főleg, ha az ember kollégista lesz, hisz akkor mindenképpen ott kell majd ennie a diáknak…
Biztos, hogy tudnátok még sok szempontot felsorolni, miket vegyünk még figyelembe. És én is tudnék még számtalan szempontot felsorolni. Viszont ez így Jocó bácsis… 🙂
Kapcsolódó cikkek:
Iskolaválasztás – Milyen szempontokat NE vegyünk figyelembe? – Jocó bácsi tanácsai
Mit és hol? Tippek a kereséshez, tájékozódáshoz – felvételi kisokos Jocó bácsitól
#hovatovább Középiskolai Nyílt Napok, Börze és Expo 2 hónapon keresztül az online térben a Felelős Szülők Iskolája weboldalán Mindent (is) a felvételiről, nagylátószögben! Regisztrálj INGYENESEN felvételi információkért, érdekes előadásokért! Kövesd a Facebook eseményt az aktualitásokért ITT! |