Magyar Régészet Napja Kincsek és kutatók testközelből

régészet napja

Magyar Régészet Napja Kincsek és kutatók testközelből

régészet napja2014. május 30-31.

Május végén feltárulnak egy rejtélyes szakma titkai. Az ország 19 településén mintegy százötven izgalmas program várja az érdeklődőket, de megnyílik számos, a közönség számára hétköznap nem látogatható régészeti raktár és restaurátorműhely is.

A Magyar Régész Szövetség által, a Belügyminisztérium támogatásával szervezett kétnapos rendezvény ideje alatt 27 intézmény (múzeumok, örökségvédelmi intézmények és egyetemi régészeti tanszékek) várják az érdeklődőket. Május 30-án, pénteken elsősorban a gyermek- és iskoláscsoportokat, május 31-én, szombaton pedig a családokat és a felnőtteket várják a szervezők.

régészet napjaA Magyar Régészet Napja a szakma első, a nagyközönségnek szóló önálló rendezvénye, amelynek során megnyílnak a régészeti raktárak és laboratóriumok ajtajai. Az események közt találunk ismeretterjesztő előadásokat, kézműves- és hagyományőrző programokat, régészeti sétát és kerékpártúrát a környék ismert és kevésbé ismert lelőhelyeire, ásatáslátogatásokat. A látogatók megismerkedhetnek a régészettel kapcsolatos társtudományok és szakmák művelőinek munkájával, testközelből láthatják a legmodernebb földmérő technikákat, megtanulhatják a sírfeltárás fortélyait, kipróbálhatják magukat a restaurátorok szerepében, állat- és embercsontokat vizsgálhatnak a kutatók segítségével. A közös filmelemzések résztvevői a legnépszerűbb holywoodi kosztümös mozik történelmi hitelességéről beszélgetnek majd.

A kétnapos országos eseménysorozat fő célja, hogy minél szélesebb körben megismertesse a magyar régészeti kutatások friss eredményeit, a régészek munkáját, valamint a régészeti lelőhelyek védelmének ügyére irányítsa a nagyközönség figyelmét is.

A Magyar Régész Szövetség által kezdeményezett esemény külföldön már rendelkezik előzményekkel. Amerikában minden év októberének harmadik szombatján egy fesztivál keretében ünneplik a régész szakmát (International Archeology Day), Európában pedig évente változó időpontban – az idén július 11-én – kerül sor egy olyan közösségi blogolásra, amely a különböző országokban dolgozó régészek egy napját követi végig (Day of Archaeology).

A Magyar Régészet Napja programjai közt a rendezvénysorozat honlapján lehet válogatni.

Kontakt: Lassányi Gábor tel: +36 20 401 5454
regeszetnapja@gmail.com