Mi fán terem az adventi kalendárium?
Honnan ered az adventi kalendárium? Mikor terjedt el Magyarországon? Írásunkban ilyen és hasonló kérdésekre keressük a választ – de igyekszünk hasznos ötleteket megosztani néhány különleges ünnepváró naptár elkészítéséhez és használatához is.
A krétavonalaktól a csokoládét rejtő ablakokig
Az adventi kalendárium készítésének szokása a XIX. század elején kezdődött, elsősorban vallásgyakorló protestáns családok körében: december elsejétől szentestéig minden nap egy krétavonalat húztak ajtajuk elé. Voltak, akik krétavonalak helyett újabb és újabb gyertyákat gyújtottak, mások bibliai képeket akasztottak a falra.
Az első „előre gyártott”, vagyis nyomtatott, megvásárolható adventi naptár 1908-ban került forgalomba: Gerhard Lang (1881–1974) készíttette, Richard Ernst Kepler illusztrációival látott napvilágot. Ezen még nem ablakocskák voltak: színes képeket lehetett feltűzni naponta egy kartonra. Lang vélhetően édesanyja hajdani ötletét hasznosította, aki ünnepváró kisfiának készített hasonló kalendáriumot. Egyes források szerint Lang asszony is képecskéket fűzött egymás mellé – mások úgy vélik, hogy már az ő „naptárain” megjelentek az édességek. A későbbiekben Lang ötletét felkarolta a Sankt Johannis Printing Company – ennek révén terjedtek el az „ablakocskás” kalendáriumok, amelyek mögött bibliai idézetek vagy vallásos tárgyú képek rejtőztek. Ezzel az izgalmas, titkokat sejtető megoldással vált igazán népszerű, keresett termékké a „bolti naptár”.
Népszerűségét csak a második világháború törte meg – de nem a gyerekek érdektelensége, hanem a papírhiány volt az átmeneti visszaesés oka. 1946-től kezdték újra nagybani forgalmazásukat – elsősorban Richard Sellmer munkáiból ötletet merítve. Az ő változata nyomán alakult ki a máig ismert, csokoládét rejtő prototípus.
Az adventi kalendáriumok divatja a 90-es évek elején „tört be” Magyarországra. Gyorsan népszerűvé váltak az édességboltok kínálta termékek (tulajdonképpen speciális csomagolású bonbonok), sőt, a textilből készült „zsebgyűjtemény” is, amely a falra akasztható tárolók szabásmintáját követte, s amelyet évről évre elő lehetett venni és a háziak ízlésének megfelelő ajándékkal megtölteni.
Mézeskalácsos kalendárium
Már a kilencvenes évek elején népszerűvé váltak a saját készítésű adventi kalendáriumok – sőt, annak legtöbb előkészítést és munkát igénylő változatai, a mézeskalácsból készült darabok is.
Divatosak voltak a betű alakú süteményekre épülő megoldások: az érintettek minden nap egy betűt fogyaszthattak el belőlük karácsonyig.
E sorok megjelenésekor valószínűleg már nem lesz idő a teljes magyar abc megsütésére, mégis érdemes elolvasni a 90-es évek egyik népszerű mézeskalácsreceptjét és több ötletet időszűke esetére az eredeti cikkben, a Tantrend oldalán.