A koraszülöttek is lehetnek zsenik! – Ünnepeljük Őket a Koraszülöttek Világnapján
Mi a közös Churchillben, Victor Hugóban és Stevie Wonderben?
– Igen, mind koraszülöttek voltak és ez nem feltétlenül jelentett egyet a halálos ítéletükkel épp ellenkezőleg: számos koraszülött vált később híres feltalálóvá, íróvá és politikussá. Ma már Magyarországon is sokkal jobb esélyeik vannak a koraszülött babáknak, mint a múltban. November 17-én ünnepelik a Koraszülöttek Világnapját, amikor is lilába öltöznek a köztéri épületek ország és világszerte, hogy a koraszülöttek színét, a lilát jelenítsék meg a szimpátia és a hála jeleként. Ez alkalomból megfogalmazták a Koraszülöttek 10 pontját is.
Magyarországon minden tizedik baba koraszülött, mely oka nem feltétlenül a mélyszegénység vagy az egészségtelen előélet, bárkivel megtörténhet, hogy előbb születik a világra. A Koraszülöttek Világnapján ezeket a sokszor 1 kilogramm alatti PICi hősöket és az Őket ellátó orvosokat, szakembereket ünnepelik, akik egyre nagyobb esélyt tudnak maguk mögött, megerősödnek és túlélnek! A világnapon a Melletted a helyem Egyesület szervezésében számtalan esemény valósul meg, legyen az akár szakmai konferencia vagy meghitt baba-mama találkozó a koraszülött osztályokon, országszerte több épületet fényfestéssel lilává válik, mely a koraszülöttek színe.
A koraszülöttek 10 pontja
1.A magyar társadalom tizede érintett, hiszen Magyarországon minden 10-dik újszülött koraszülött lesz.
2. A 37. terhességi hét előtt született babákat hívjuk koraszülötteknek.
3. A koraszülöttség nem kizárólag a gondozatlan, cigarettázó, mélyszegénységben élő várandósokat érinti, bárki kerülhet ebbe a helyzetbe, ezért is nagyon fontos a koraszülöttséggel kapcsolatos edukáció és az ellátás folyamatos fejlesztése.
4. Az igen kis súlyú koraszülötteket PIC-ben (Perinatális Intenzív Centrum) vagy NIC-ben (Neonatális Intenzív Centrum) gyógyítják.
5. Már az 1 kg alatti koraszülöttek is élhetnek egészséges életet.
6. A szülők folyamatos jelenléte és aktív bevonásuk a koraszülöttek ápolásába javítja a szövődménymentes túlélés esélyét. A családbarát PIC-ekben 0-24 ben lehetnek együtt a szülők a csemetékkel, lehetőségük van a kenguruzásra, anyatejes táplálásra is.
7. Az anyatej gyógyítja a koraszülötteket. Az anyatejes táplálás a baba 1 éves koráig javasolt, ebben szoptatási tanácsadók is tudnak segítséget nyújtani.
8. A bőr-bőr kontaktus (kenguru-módszer) olyan pozitív terápiás beavatkozás, aminek fontossága nem kisebb, mint a modern gyógyszerek és korszerű eszközök használata.
9. A koraszülöttek hazaadás utáni gondozása legalább 2 éves korukig, ideális esetben kisiskolás korig tart. Fontos a szülők és az ellátó orvosok , szakértők folyamatos együttműködése a baba érdekében!
10. A korrigált kor (a várható szülés időpontjából számítva) használata teszi lehetővé a valós fejlődési ütem megítélését. Mindig tartsuk szem előtt, hogy a korababákat a korrigált kor szerint fejlesszük, hasonlítsuk más babákhoz (ha egyáltalán kell hasonlítani.)
„Magyarországon a koraszülés népbetegség. Minden tizedik újszülött idő előtt jön világra. Sétáljunk együtt azokért a PICi hősökért, akiknek már életük kezdetén komoly harcot kell vívniuk az életben maradásért. A Melletted a helyem Egyesület csapata idén is lázasan készülődik, hogy méltó módon hívjuk fel a figyelmet a PICikre.” – mondta el dr. Nádor Csaba, az Egyesület elnöke, koraszülöttgyógyász.
A Koraszülöttek Világnapja alkalmából az ország számos pontján szerveznek eseményeket;
Magyarországon az alábbi középületek lesznek lilára kivilágítva a koraszülött babák tiszteletére lila színbe a szülői szervezetek és civil személyek kezdeményezésére.
Az eseményekről itt tájékozódhatnak.