A kistesó kiáll magáért
Hogyan segíthetünk a kapcsolódó nevelés segítségével a kisebb testvérnek, hogy kiálljon magáért, ha rossz helyzetbe kerül?
Balogh Fruzsi, a kapcsolódó nevelés oktatójának története:
A gyerekek a kertben játszottak, a kicsi (2) talált magának egy botot, de egy perc sem telt bele, a nagy (5) ott termett, rögtön kikapta a kezéből, és elszaladt. A kicsi sírni kezdett, és elindult felém. Én odaguggoltam elé, megöleltem, de nem vettem fel, hanem picit hátrébb léptem, igyekeztem a szemébe nézni, és hallgattam őt. Pár perc sírás után annyit mondtam neki: kicsim, gyere, nyugodtan visszakérheted Bendétől a botodat. Erre még jobban sírni kezdett, én fogtam a kezét, tétován elindult sírva, aztán annyit mondott: Ketten! Én erre: nem, gyönyörűm, biztos vagyok benne, hogy Te is vissza tudod kérni. Itt vagyok veled, de Te is meg tudod mondani. Erre csak sírt tovább, álltunk a bokor mellett, ahová a bátyja bebújt, én nem tettem mást, csak guggoltam mellette bátorítóan, fogtam a kezét, és hallgattam őt.
Néhány perc sírás után Bende megelégelte, kijött, és szó nélkül visszaadta. Egy következő alkalommal nagyon hasonló helyzetben megint volt lehetősége a kicsinek dolgozni a saját tehetetlenségének és kicsiségének érzésén, ott voltam mellette, meghallgattam őt, de egy szóval sem szidtam meg a nagyobbat vagy mondtam róla rosszat, inkább bátorítottam a kicsit, hogy menjen oda, mondja meg, mit szeretne, álljon ki magáért.
Egyik nap, amikor a bátyja rávetődött, és le akarta teperni a földre, makacsul ellenállt, kihúzta magát a szorításából, és nagyon határozott hangon azt mondta: Bende, ezt nem szeretem, nekem ez nem tetszik!
A bátyja meglepődött kicsit a hirtelen jött határozottságon, és arrébb állt. Nagyon boldog voltam, nagy dolognak éreztem, hogy a kislányom már 2 éves kora előtt megérezhette, milyen az, ha ki tud állni a saját érdekeiért.
A történet forrása, és sok hasznos dolog erről a nevelési módszerről: kapcsolodoneveles.hu.