Kamaszokkal lehet élni, sőt! – Varga István jövőkutatóval beszélgettünk
A Családbarát Újbuda Program keretében, a Felelős Szülők Iskolája indított egy – azóta is népszerű – „apasorozatot”, ahol a téma szakértői adnak hasznos tippeket a szülőknek, apáknak, vagy „csak” apák mesélnek a megélt apaságukról – mindennek szépségeiről és nehézségeiről.
Kamaszokkal lehet élni, sőt! – így hangzott Az apák szerepe a családban sorozat negyedik előadásának címe, melyben Varga István, coach, jövőkutató beszélt a kamaszokkal való együttélés lehetőségeiről.
Tibenszky Moni Lisa Varga István: Észbontó című, a témában megjelent, könyve kapcsán (is) kérdezte a szerzőt.
Mit látsz a mai digitális világban a kamaszok helyéről, kapcsolódásairól, stb. Milyen tanácsaid vannak mint gyakorló édesapa, és mint jövőkutató szakember?
A legfontosabb, hogy a gyerekeinket vonjuk be a mi világunkba és mi is vonódjunk be az ő világukba! A mai kamaszok digitális világban való léte már természetes – nekik. A szüleik sokszor, sok mindent nem értenek ebből a világból, így a gyerekek inkább legyintenek, hagyják is, bevonulnak a szobájukba, a digitális világukba.
Sok szülő azt hiszi, amikor a gyereke a szobájában ül, biztonságban van, hiszen otthon van. Pedig ilyenkor a gyerek nem bent van, hanem kint, kint a neten. És a szülő azt sem tudja, mit csinál ott. Ha ott valami bántás éri, ki fedezi fel, ki védi meg?
Ebben a világban nagyon fontos az apatudatosság, hogy nekem dolgom van a gyerekeimmel is. A saját gyerekeim online és a mi offline életünk tapasztalatai adták a motivációt, hogy megírjam az Észbontó című könyvet.
Te nagyon tudatosan és aktívan éled az apaszerepedet. Mit gondolsz, mit tud adni a család, a közös élmények?
Szerintem, a legtöbb, amit adhatok a gyerekeimnek, az a világlátottság. És a világlátottságot megkülönböztetem a világlátástól! Hiszen, ha én megmutatom nekik a történelmi helyszíneket, együtt nézünk meg egy filmet, amiről beszélgetünk, akkor ő arra oda fog figyelni, meglátja az összefüggéseket, stb.
Az Észbontó (Hasznos tanácsok a Z-generáció és szüleik számára) című könyved nagy népszerűségnek örvend. Mondhatjuk, hogy ezek amolyan atyai intelmek, amelyeket egykor te adtál a Z-generációs gyerekednek? Mi ezek közül a legfontosabb megfogadandónk?
Igen, mondhatjuk 🙂 A legfontosabbnak a biztatást tartom, annak a tudatosítását a gyerekben, hogy bízunk benne és tudjuk, hogy akár idegenben (egy csereprogrammal például), vagy az új iskolájában is megállja a helyét.
A többiről pedig részletesen olvashatnak Varga István könyvében!