Indul az óvoda, kezdődik az iskola – Hangolódjunk rá!
Még szikrázik a nap, kellemes meleg van, és sokan nyaralunk is még…, de sajnos lassan véget ér a kalandos nyár, elkezdődnek a hétköznapok: várnak az ovis játékok, becsengetnek az iskolába és indul a munka… Hogy mindennek ne fanyalogva (rosszabb esetben gyomorgörccsel) vágjunk neki, hangolódjunk rá a szeptemberre!
A bölcsi, az ovi, az iskola gyanútlan kezdői, valószínűleg boldog nyugalommal várják a szeptembert. Ha minden jól megy! A bölcsődei beszoktatásról, az óvodai élethez való hozzászokáshoz és az óvoda-iskola átmenetről már beszélgettünk. Nem az a gyerek lesz sikeresebb felnőtt, aki 4 évesen olvas, vagy 5 évesen angolul kommunikál. A ráhangolódásra íme néhány tipp:
- Kell egy óvodás gyereknek tudni olvasni, számolni? Szakértő válaszol
- Az a gyötrelmes, az a szépséges ovikezdés…
- Játékos betűtanulás: 5 ötlet, amivel észrevétlenül tanul a kicsi
De mi a helyzet a folytatókkal?
Készüljünk, vagy ne készüljünk?
Igen is és ne is! Feladatlapokkal, fejlesztő füzetekkel, direkt tanulással sem az iskolásokat, és főként az óvodásokat nem tanácsos trenírozni! Próbáljuk meg tigrisszülő karmainkat behúzni és nem attól szorongani, hogy a szomszéd gyereke jobban olvas, jobban tudja a szorzótáblát, vagy szebben színez majd szeptemberben, mint a mi gyerekünk.
Kezdő tigriscsík-levetkőző szülőknek ajánlom az indirekt, de fejlesztő játékokat (de szerintem, minden szabad játék fejleszti a gyerekeket):
1. társasjátékok, kártyák
Sok remek társasjáték van, amely számos területen hathat fejlesztően is gyerekekre, miközben a szülőkkel, testvérekkel való együttlét a fő örömforrás (és fejlesztőerő) bennük.
Ilyenek a különböző nehézségű „Pötyikészletek”, a családi kedvenc Dobble, a megunhatatlan Uno és a Twister. Szintén nem tudunk melléfogni a Fekete Péter típusú kártyákkal, a különböző Hedbanz játékokkal, a Monopoly Junior változatával, a Lotti Karotti és a Boribon és Annipanni: a nagy szamócavadászat társasokkal, vagy az Elvarázsolt labirintussal. Mókás délutánokat szerezhetnek a különböző Sztorikockák és elmaradhatatlan klasszikusaink a Domino, a Malom, a Torpedó, a Ki nevet a végén, vagy a Dixit.
2. idegen nyelvi ráhangoló kisiskolásoknak
Éppen elég és nagyon jó módszer, ha a következő filmeket és/vagy appokat mutatjuk meg az iskolás, már nyelvet tanuló gyerekeknek a becsengetés előtt:
– németeseknek: Nicos Weg című sorozat, FunEasyLearn Deutsch, PMG Lernkarten, Easy to Learn Deutsch, stb.
– angolosoknak: Big Muzzy (BBC) sorozat, Islcollective.com/video-lessons, Duolingo, English for Kids, stb.
3. sok-sok beszélgetés, hancúrozás
A legjobb ráhangolás a közelgő hétköznapokra, ha minél többet hancúrozunk, játszunk a kicsikkel. És persze a beszélgetés, hogy volt, amikor mi ovisok voltunk, milyenek voltak ami iskolakezdéseink, stb.
Jó, ha az utolsó egy-két hetet már otthon töltitek a gyerekekkel, de legalábbis ne szeptember 2-a előtti éjszaka érkezzetek meg a tengerpartról! Pakolgassatok és válasszatok együtt füzeteket és az sem tesz rosszat, ha már a napirendet is kezdjük kicsit az óvodaihoz/iskolaihoz igazítani. A szelíd átmenet mindenkinek jobb!