Ezért nem kell minden játékot megvenni a gyereknek
„Anya, légyszi’ vegyük meg ezt a játékot is!” – vélhetően a játékboltokban elhangzó egyik leggyakoribb mondat. Olykor azonban megéri nemet mondani, és nem csak a spórolás miatt.
Sok szülőnek ismerős lehet a helyzet, amikor egy boltban a mellette sétáló és nézelődő gyermeke olthatatlan vágyat kezd érezni az imént megpillantott játék iránt, és mindent meg is tesz könyörgés (ne adj Isten, hiszti) terén azért, hogy megkaphassa a pillanatok alatt álmai játékává avanzsálódott kis vonatot vagy Barbie babát.
Szülőként ilyenkor ambivalens érzések keletkezhetnek bennünk, hiszen egyrészt szeretnénk megadni a gyermekünknek azt, amire vágyik, másrészt viszont érezzük, hogy jó lenne keretek szabni a könyörgéseknek, hiszen ha minden alkalommal megvennénk az aktuálisan megpillantott játékot, akkor a fizetésünk nagy része a gyermekünk játékbirodalmának felépítésére menne el.
Egy kutatás szerint azonban – amelyet a mindsetpszichologia.hu cikke részletesen közöl is – nyugodt lelkiismerettel és tudományos önigazolással húzhatjuk meg a határokat:
a kevesebb játék jobban elősegíti, hogy a gyermek képessé váljon elmélyülni egy adott játéktevékenységben, fejlesztve ezáltal a figyelmi képességét, sőt mi több, a kreativitásukra is pozitívabb hatást gyakorol, mint a játékok végeláthatatlan halmaza
– írják a Toledoi Egyetem kutatói.
A kevesebb néha több
A kevesebb játék alkalmasabb arra, hogy a gyermekek a fókuszukat egy bizonyos dologra koncentrálják, a tevékenységben elmerüljenek, és felfedezzék az abban rejlő többféle lehetőséget is.
Ez pedig a figyelmi képességeik és feladattudatuk fejlődésére is pozitív hatással van, amire nagy szükségük lesz később, iskoláskorban, amikor feladathelyzetekben kell tartósan bennmaradniuk, és azokban a figyelmüket fókuszálniuk.
Tehát, ezen a területen is igaz a mondás, miszerint „a kevesebb néha több”. A szülőkre mindez felszabadító hatással lehet, hiszen manapság már tudományos adat is van arra vonatkozóan, hogy megéri nemet mondani a gyerkőcnek, és olykor kímélni a pénztárcát a játékboltban, másrészt ezzel annak az esélye is csökken, hogy egy óvatlan pillanatban átesünk gyermekünk valamelyik el nem pakolt játékán a nappaliban.
Ha pedig már egy komplett játékbirodalom alakult meg otthon, érdemes lehet úgy alakítani a körülményeket, hogy egyszerre kevesebb játékot hagyjunk a gyerek szeme előtt, hiszen a kutatás szerint inkább ez fogja segíteni a fejlődését.
Olvasd el Varga Zoltán teljes írását a mindsetpszichologia.hu -n!