Miért öleld meg a gyermeked, amikor borzasztóan viselkedik?

Most legszívesebben megragadnám a pólójánál fogva, ideráncigálnám és összeszedetném vele a francos cipőjét, amit széthányt a lakásban, hogy pakolja már el végre, nem igaz, hogy annyiszor el kell mondanom! A legkevésbé sem akarom most megölelni – mégis megteszem. Te is öleld meg, íme az indokok.

Elegem van – kezdte írását a szuloklapja.hu szerzője.

Teljesen kiborít már a sok hiszti, az ellenállás, az „úgysem kényszeríthetsz” és a dühösen bevágott ajtók.

A legkevésbé sem akarom most megölelni – mégis megteszem.

Kinyitom hát a rám csapott ajtót, és halkan megkérdem: Megöleljelek kicsit?

Néha ilyenkor csak vág egy sértődött arcot, de nem most. Ma szinte beleomlik a karjaimba és úgy zokog, mint kis totyogós korában, kontrollálatlanul és teljes bizonytalanságban.

Ma, amikor a legkevésbé sem vágytam az ölelésre, hiszen borzasztóan viselkedett velem – éppen ma volt szüksége az ölelésemre, és nekem is az övére. De miért?

Miért öleld meg a gyermeked, amikor borzasztóan viselkedik?

Elmondom, miért.

Jobban működik

Azért, mert a gyermekedet sokkal jobban lehet szeretettel nevelni, mint büntetéssel. Egy ölelés vagy egy megnyugtató beszélgetés arról, ami történt sokkal többet ad neki, mint az ordítozás és a büntetés.

Lehet, hogy segélykérés

Azért, mert előfordul, hogy amikor a gyermeked jelenetet rendez, az valójában segítségkérés a részéről. Talán nem tudja jobban kifejezni a benne tomboló érzéseket, vagy talán valami zavarja, feszültté teszi, frusztrálja, és éppen egy ölelés tudja kinyitni benne azt a kaput, hogy képes legyen elmondani neked azt, ami ott bent a szívét nyomja.

Megtörheted az ördögi kört

Azért, mert olykor, amikor a gyermeked rosszul érzi magát a bőrében és valamiért haragszik önmagára, akkor úgy érzi, nem érdemli meg a szeretetet és a megbecsülést – ezért aztán úgy is viselkedik, hogy ne kapjon se szeretetet, se megbecsülést. És ha te ennek megfelelően rosszallóan és mérgesen reagálsz a tetteire, akkor ez számára bizonyság, hogy valóban nem érdemes a szeretetre – és ettől persze még rosszabbul érzik magát, még kevésbé szerethetőnek. Ha ilyenkor megöleled őt, akkor ezzel megtöröd az ördögi kört, és emlékezteted arra, attól még, hogy hibázott, nem lesz rossz ember.

A teljes cikk a felsorolás folytatásával a szuloklapja.hu oldalon olvasható.