A szülők lázadása – 2. rész: Nekünk is vannak jogaink avagy a szülő is ember
Amikor szülő és gyermek között az egyensúly felborul, amikor a felnőtt tartósan nem tudja vagy nem akarja meghúzni a határokat, megtörténhet, hogy a gyerekek, nem akarattal és nem rossz szándékkal ugyan, de kisajátítják szüleiket. És a szülők odaadják magukat – Pilinszky János szavaival: „eleven eledelül”. Ám lehet, hogy saját maguknak és egymásnak már nem marad egy falat sem. És ilyenkor fellázadnak.
Ez a lázadás sokszor egy sajátos forgatókönyvet követ. A szülő sokáig hagyja, hogy visszaéljenek a türelmével, majd amikor már nem bírja, váratlanul és indokolatlan hevességgel reagál, akár egy apró kihágásra is. Mivel ezzel saját elveit sértette meg, lelkiismeretfurdalása lesz, amit vezekléssel és hosszútűrő konfliktuskerüléssel csillapít. A sok „nyelést” azután újabb kitörés követi. Ez természetesen a házastárs felé is irányulhat. Más esetben ezt az elégedetlenséget és háttérbe szorítottságot a felnőtt tudattalanul maga ellen fordítja. Az eredmény: tartós lelkiismeretfurdalás és elégtelenség-érzés. Vagy önvigasztalás gyorsan bekapdosott falatokkal, sebtiben elszívott cigarettákkal, esti szalonspiccel.
Mégis azt mondom: amikor már nem bírunk „elkanászodott” gyermekeinkkel, amikor észrevesszük, hogy a magunkra szánható idő fokozatosan és észrevétlenül elfogyott, akkor már változtatni is hajlandóak vagyunk. És ezzel a gyerekek is jól fognak járni, még akkor is, ha új erőre kapott szüleik nem lesznek mindig népszerűek. A lázadás, az „elegem van” érzés egy belső jelzés arra, hogy változtatnunk kell, mert – szó szerint! – egészségtelen helyzetbe kerülhetünk. Ilyenkor elérkezett az idő az alábbiak átgondolására és a nevelési mód átalakítására.
A szülők iratlan jogai
Adódhatnak kivételes helyzetek (pl a gyermek betegsége vagy amikor extra mennyiségű támogatásra van szüksége valamilyen nehézség miatt), amikor az alábbi jogok némelyikéről le kell mondanunk. A normál hétköznapokban azonban – tapasztalataim szerint – igenis ki kell vívnunk őket!
-
Jogom van a saját időre és a térre. Ez nem önzés: máshogy egyszerűen nem tudom feltölteni magam. A körülöttem élők ne sajátítsák ki az időmet és az életteremet, hanem tanuljanak meg megosztozni rajta. Velem.
-
Jogom van végigmondani vagy végigcsinálni, amit elkezdtem. A gyermekemnek fokozatosan meg kell tanulnia ezt tiszteletben tartani és várni. Biztos lehet, abban, hogy még időben odafordulok hozzá.
-
Felnőttként jogom van jobban tudni a gyerekemnél, hogy mi a jó és mi a rossz neki és a bevonása nélkül is döntéseket hozni róla.
-
Jogom van a megfelelő bánásmódhoz. Még a gyermekem sem mondhat nekem olyat, amivel megbánt vagy fájdalmat okoz. És semmiképpen nem üthet meg! Ugyanígy, én is igyekszem nem bántani. Nemcsak a szülőnek kell empatikusnak lennie. A gyermeknek is fokozatosan meg kell tanulnia az együttérzést és a másik személye iránti tiszteletet.
-
Jogom van dühösnek és erélyesnek lenni és időnként megmutatni ki az erősebb. Amennyiben ezt indokolt esetben teszem, növelhetem a tekintélyem és ezzel együtt a gyerekem biztonságérzetét.
-
Jogunk van arra, hogy szülőként is boldog párkapcsolatban éljünk, hogy törődhessünk egymással a társammal, testi és lelki értelemben is. (Például: Biztos, hogy este 10-kor kell lefeküdnie a gyereknek? Biztos, hogy 2 órán át kell altatni?)
Utóirat a gyerekeknek
Nagyon szeretünk benneteket és fontosak vagytok nekünk. Ám most magunkkal, felnőttekkel is kellett egy kicsit foglalkoznunk. Mert lehet, hogy ettől jobban leszünk. És boldogabb szülőkkel nektek is könnyebb lesz.