Fültisztítás – ti jól csináljátok otthon?
Általában úgy tartjuk, ha egy kisgyerek füle zsíros, az nemkívánatos dolog. Valóban, talán nem szép látvány, de fontos tudnunk, hogy a fülzsírnak komoly védőfunkciója van – kicsiknél, nagyoknál egyaránt!
Egyáltalán nem mindegy tehát, hogyan próbáljuk megszabadítani a fülzsírtól a gyerekeket!
A fülzsír nem piszok!
Hevesen ellenkezik gyermekünk az esti fültisztítás leghalványabb kísérletére is? Pánikra semmi ok: a fül ugyanis öntisztító. A fülzsír – a közhiedelemmel ellentétben – nem piszok, hanem a hallójáratunkban lévő faggyúmirigyek váladéka. Ez a faggyúmassza a fülbe kerülő kórokozók megtapadását és elszaporodását gátolja meg.
1. szabály: Mindig töröljük ki a kicsi füléből a vizet!
A fülzsír egyrészt antibakteriális hatású, másrészt magától is kitisztul a fülből. Az uszodavíz, de a (samponos és szappanos) fürdővíz is kiszáríthatja a hallójáratokat, ami egyenes utat enged a fülbe a baktériumoknak. És már kész is egy jó kis gyulladás. Ezt nem érdemes megvárni, ezért, ha víz megy a kicsi hallójáratába, azt mindig szárítsuk ki: óvatosan, a törölközővel. És ugyanígy járjunk el a fülkagylóval és a fül mögötti területekkel is!
Nyáron, sajnos gyakori a gyerekek körében a külső hallójárat-gyulladás. Ennek okozója a strand vize, amely a hallójáratba kerülve ott ragad, pang, ezzel fellazítja a bőrt a hallójáratban, s utat enged a kórokozóknak. A külső hallójárat-gyulladás erős fájdalommal jár, és orvosi kezelést igényel.
2. szabály: Fülpiszka-stop!
Szerencsére már egyre kevesebbet látni a fültisztító pálcikát, amely használatának komoly veszélye is lehet. Például, hogy megsértjük vele hallójáratot, vagy az öntisztító fül faggyúját visszajuttatjuk a fülbe. Ez aztán zsírdugót képez, vagy fülzúgást, de akár még a dobhártyában is kárt tehetünk, ami egyáltalán nem játék!
3. szabály: Óvatos olajos tisztítás!
A fülzsírt tehát nem a hagyományos értelemben tisztítani kell, inkább fellazítani szükséges, méghozzá olajjal. A fül természetes faggyúja így ugyanis gyorsabban és egyszerűbben távozik. Ez, lehet parafinolaj, vagy babaolaj, de a legjobb a tiszta, természetes olaj: például az olívaolaj. Ám csak nagyon keveset használjunk, nehogy az olaj eltömítse a hallójáratot, és érdemes a csepegtetés helyett a spray kiszerelésűt használni.