Tábori kisokos, avagy mit vigyen a gyermekünk a nyári táborba

rajz egy sátorról

Tábori kisokos, avagy mit vigyen a gyermekünk a nyári táborba

Mire kell feltétlenül figyelni? Mit csomagoljunk gyermekünknek a táborba? Összegyűjtötte a legfontosabb tudnivalókat a Játékliget!

Ha még nem volt a gyermeked táborban

Első körben a legkisebbeknek a napközis táborokat ajánljuk. Az iskolák, művelődési központok, önkormányzatok ezeket rendszerint úgy szervezik, hogy nagyjából arra az időszakra essen, amikor úgyis a suliban lenne gyermekünk – azaz 8-tól 4-ig. Általában ellátást kapnak a kicsik, úgyhogy az ilyen jellegű táborokba legfeljebb csak némi rágcsálnivalót, és vizet kell csomagolnunk.

Ruhák a táborban

10, 11 éves gyermekek szülei már akár „ottalvós” táborban is gondolkodhatnak. A tábor jellegéről természetesen egyeztessünk gyermekünkkel, hiszen a cél az, hogy jól érezze magát, pihenjen, és élményekkel gazdagodjon, ne pedig rossz tapasztalatokat gyűjtsön.

Az ott eltöltendő napok számától, és a tábor jellegétől függően (edzőtábor, vízitábor, alkotótábor…) pakoljuk be a ruhákat. Ebben természetesen csemetéd is kiveheti a részét, hiszen jó, ha tudja, milyen holmik kerülnek a csomagba, mit hol keressen, ha valami oknál fogva éppen cserélni kell egy-egy darabot. Tartsuk szem előtt azt is, hogy inkább a kényelmes ruhák lesznek a nyerők, bár biztos, hogy nem lehet majd gyermekünket egy-egy divatos darabról lebeszélni.

Jó, ha a lábbelik sem teljesen vadonatújak, ugyanis előfordulhat, hogy az új kidörzsöli a lábat, ami nagyon kellemetlen pillanatokat tud okozni. Az időjárást előre megjósolni sajnos nem lehet, így feltétlen kerüljön meleg ruha (pulcsi, nadrág, zokni), esőkabát, esernyő is a pakkba. Ha vízparti táborról van szó, és van otthon „készleten”, akkor több fürdőruhát is eltehetünk, így ha a délelőtti pancsolásról még nem száradt meg a ruha, délután is szárazat tud magával vinni a strandra. Fehérneműt, zoknit mindig ráhagyással számoljunk!

Milyen tisztálkodási eszközök kellenek majd a táborban?

Nagyon praktikus kiszerelésű termékeket is be lehet már szerezni, így nem kell feltétlenül normál méretű flakonokkal és tubusokkal teletömni az amúgy sem kicsi utazótáskát. Tegyünk el minden olyan eszközt, amit amúgy is használunk a mindennapi tevékenységek során: fésű, fogkefe, fogkrém, szappan, tusfürdő, wc papír, zsebkendő, törölköző. Ez utóbbiból minimum 2 darab kell. Naptej, napozás utáni bőrápoló feltétlenül kerüljön a tisztasági csomagba! Kirándulások alkalmával nem mindig van lehetőség a kézmosásra, ezért jó ötlet lehet, ha egy picike tubusos kézfertőtlenítőt, esetleg egy pár darabos nedvestörlő-csomagot is bekészítünk. Szintén jó szolgálatot tehet a szúnyogriasztó spray, és egy kicsi csomag sebtapasz is.

Egyebek, amikkel még nagyobb élmény a tábor

Ha gyermekünk érzékeny bizonyos ételekre, gyógyszerekre, mindenképpen közöljük a táborszervezőkkel!

Általában a táborokban kérik a TAJ kártyát, és a diákigazolványt is. Ezekre azért van szükség, hogy ha bármilyen baleset történik, akkor csak ennek megléte esetén tudják –hivatalosan- ellátásban részesíteni gyermekünket, illetve a diákkedvezmények is csak így érvényesíthetők. Viszont ezek olyan okiratok, amiket nem szívesen adunk ki a kezünkből, így jó ötlet lehet egy fénymásolatot készíteni róluk, és azt eltetetni. Ezek mellé nyugodtan készítsük oda a mi elérhetőségeinket is – biztos, ami biztos alapon. Érdeklődjük meg, hogy az utasbiztosításról kinek kell gondoskodnia: a táborszervező intézi, vagy mindenki egyénileg oldja meg.

A táborokban általában ebéd után csendes pihenő van, amikor a gyerekek is visszavonulnak kicsit a szobáikba, sátraikba. A kütyüket, telefonokat rendszerint nem szívesen látják a szervezők, hiszen a táboroknak kifejezetten az az egyik hatalmas előnye, hogy ismerkedni, alkalmazkodni tanulnak a gyerekek. Éppen ezért, erre az időszakra jó, ha elteszünk egy kis olvasnivalót, rejtvényt, íróeszközöket, füzetet, vagy kisebb játékot, amivel jól szórakozhatnak a csemetéink. Lehet ez egy egyszerűbb társas, valamilyen kártya, vagy akár logikai játék is. Ezekben az a jó, hogy kis helyen is elférnek, és garantáltan siker a gyerekek körében!

Praktikus ötlet, ha egy kisebb méretű hátizsákot is bekészítünk a kirándulásokhoz, így nem kell az óriási csomagot magával vinnie, ami csak kényelmetlenséget okozna.

Ami nem maradhat el: a zseblámpa. Ez kell, és kész. Ha engedik az esti „kommandózást”, jövés-menést, akkor azért; ha mennek éjszakai túrára, akkor pedig azért. A zseblámpa a táborozók alapfelszerelésének a része, anélkül nem is tábor a tábor J.

Mindig felmerül a zsebpénz összege. Ki mennyit lát jónak? Hol lesz lehetősége egyáltalán elkölteni? Érdemes erről a táborvezetőkkel is egyeztetni. Igazából itt mindenkinek magának kell eldöntenie, hogy a mai árakat figyelembe véve mi az az összeg, amivel gyermeke gazdálkodhat, illetve mennyit tud a családi büdzséből erre szánni.

Azért, hogy a tábor végén az összecsomagolás is flottul menjen, és semmi ne maradjon ott, gyermekünk írhat egy listát (a becsomagoláskor), aminek segítségével könnyen ellenőrizheti a még kallódó holmijait. INNEN letölthetsz hozzá egy klassz alapot!

+1 jó tanács

Ha nem hív gyermekünk óránként telefonon, ne aggodalmaskodjunk. Nagyon valószínű, hogy JÓL ÉRZI MAGÁT, barátságokat köt, és élvezi a tábori létet! Ha gond van, úgyis jelzi.

Kellemes készülődést és rengeteg örömteli élményt kívánunk!

(Játékliget)